Hałas z klapy bagażnika

Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: temp »

Ale mechanik podczas wymiany wszystko tam posprawdzał. Poza tym, jeszcze przed wymianą, gdy ktoś siadał z tyłu i go dociążał, hałas wyraźnie się zmniejszał, więc nie wiem, czy teraz będzie miało to sens... Mam akurat zjazd na studiach i latam autem żony z gazem, ale jutro wieczorkiem pojadę Lineą i zobaczę :ink
duskap
klubowicz
klubowicz
Posty: 1818
Rejestracja: 16 sty 2010, 21:46
Przebieg: 113000
Silnik: 1,4 T-Jet+LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Bydgoszcz
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: duskap »

temp pisze: 19 sty 2019, 19:27 Ale mechanik podczas wymiany wszystko tam posprawdzał. Poza tym, jeszcze przed wymianą, gdy ktoś siadał z tyłu i go dociążał, hałas wyraźnie się zmniejszał, więc nie wiem, czy teraz będzie miało to sens... Mam akurat zjazd na studiach i latam autem żony z gazem, ale jutro wieczorkiem pojadę Lineą i zobaczę :ink
Ale to jest typowa usterka w Linei! Smar tam gdzie Ci pokazano i będzie cisza. Więc pierw to wyeliminuj a dopiero potem szukaj dalej jeśli nie pomoże.
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: temp »

No niestety, mechanik załadował mi tam wczoraj smaru gdzie pokazywaliście, ale sytuacja nie uległa zmianie. Dźwięk ten jest jednak inny niż ten, jaki był przed wymianą mocowania. Po pierwsze bardziej taki plastikowy niż metaliczny, po drugie tamten słyszałem tylko na niektórych dziurach, a raczej w takich sytuacjach, gdzie koło jakby spadało z wyższej powierzchni na niższą, jak przy zjeżdżaniu z bardzo niskiego krawężnika. Teraz za to słyszę to na każdej dziurce, więc jakby co innego wywołuje ten efekt. No i nie wiem, czy ma to znaczenie, ale wystarczy, że na miejscu pasażera z przodu usiądzie moja żona (a waży ~50 kg) i już dużo trudniej o te stuki, muszę zaliczyć większą dziurę, aby było je słychać...
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: smak56 »

No to może z innej beczki. Pewny jesteś, że ten dźwięk dochodzi z tyłu? To nie żart, dźwięki w aucie tak potrafią zmylić, że... Może to jest prawy łącznik stabilizatora (z przodu) :pomysli Pasażer z przodu bardziej odciąża tył.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Fiacik
klubowicz
klubowicz
Posty: 1299
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:16
Przebieg: 27000
Silnik: 1,0 TSI-110KM
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: Fiacik »

Przeczytałem jeszcze raz wszystkie posty ,,wzdłuż i w poprzek" i wydaje mi się , że bardziej chodzi tu o KLIKANIE jakiegoś elementu tapicerki we wnętrzu niż o stuki pochodzące z zawieszenia. A czytałem wszystko ponownie ponieważ sam z tym walczyłem i to w nowym aucie .Linke kupiłem we wrześniu , a wiec na polu ( czy jak niektórzy mówią - na dworze)
jest jeszcze ciepło .Problem pojawił się z nastaniem mrozu - zaczęło mi coś klikać z tyłu na nierównościach i co ciekawe po przejechaniu ok.36 km ( do pracy) czyli po NAGRZANIU
się wnętrza problem znikał .Co ja się naszukałem przyczyn to tylko ja wiem , byłem nawet bliski demontażu tylnych siedzeń , a zupełnie przypadkowo okazało się , że to obudowa
prawego tylnego słupka przy szybie .Mówiąc wprost niska temperatura powodowała usztywnienie i tylnej półki i tego plastiku na słupku , a przy okazji prawdopodobnie minimalne
powiększenie luzu pomiędzy tymi elementami co powodowało opisywany przeze mnie efekt.Naprawa banalnie prosta , wystarczy przyciąć z gąbki( najlepiej w kolorze tych elementów ) malutki kawałek i śrubokrętem go pomiędzy nie wcisnąć.Przy okazji pomiędzy tylna półkę , a elementy konstrukcyjne ja podtrzymujące wcisnąłem spory kawałek gąbki w celu wyeliminowania ewentualnego rezonansu i do dzisiaj spoko.
A przy okazji jeżeli nadal podejrzewasz tylna klapę to w celu ostatecznego wyeliminowania podejrzenia proponuję w rowek ściekowy w okolicy zawiasów wcisnąć sporo miękkiej gąbki i klapę zatrzasnąć . Jeżeli odboje są wyregulowane jak należy to zamek , ani żaden inny element nie powinien stukać czy też klikać.
Piękna kobieta to niezbędny element wyposażenia pięknego auta :)
krupniok
klubowicz
klubowicz
Posty: 186
Rejestracja: 26 cze 2017, 23:35
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 T-Jet + LPG
Rocznik: 2008
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: krupniok »

Mam dokładnie to samo. Stukanie/pukanie na niewielkich nierównościach ustające przy obciążeniu samochodu... pisałem o tym w innym dziale. Najpierw obstawiałem amortyzatory wraz z górnymi mocowaniami. Jeden amortyzator był wylany więc wymieniłem je wraz z górnymi mocowaniami (górne mocowania jak u Ciebie, tj. Magneti Marelli). Efekt taki sam - dźwięki nie ustały a zmieniły się. Nastepnie jedna sprężyna pękła, wymiana oczywiście nie zmieniła stukania. Przy okazji sprężyn wyeliminowałem odbojniki z osłonami (wymiana, smarowanie, ściąganie opaskami żeby nie latały) oraz wszelkie plastiki wewnątrz/zewnątrz, kanapy, klapy, zamki, drzwi, podsufitki, półki itp. Dźwięk pozostał. Poddałem się i zostawiłem to w spokoju do czasu, aż na przeglądzie stwierdzono uszkodzenie tulei tylnej belki (rozpadły się). Wymieniłem je a dźwięk pozostał (tzn. przestały walić tuleje a został dźwięk o którym debatujemy). Wtedy pojawił się inny wątek na forum - górne mocowania amortyzatorów (zamienniki) które pomimo "nowości" stukają. Zamówiłem w ASO oryginalne górne mocowania i jeśli to nie pomoże to tylko egzorcysta. Jak wymienię dam znać.

Inne wątki o tym problemie:
http://www.lineaklubpolska.pl/viewtopic.php?f=37&t=4825
http://www.lineaklubpolska.pl/viewtopic.php?f=37&t=4817
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: smak56 »

Przyszło mi do głowy jeszcze stukanie wysuniętego zagłówka (miałem). Zniż je do samego dołu i posłuchaj.
smak56
* * * *
Obrazek
krupniok
klubowicz
klubowicz
Posty: 186
Rejestracja: 26 cze 2017, 23:35
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 T-Jet + LPG
Rocznik: 2008
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: krupniok »

smak56 pisze: 23 sty 2019, 15:24 Przyszło mi do głowy jeszcze stukanie wysuniętego zagłówka (miałem). Zniż je do samego dołu i posłuchaj.
Wyeliminowałem WSZYSTKO z wnętrza/zewnętrza :zlośnik Zagłówki też, zamki, klamki, cięgna, osłonę wlewu paliwa, wlew, korek wlewu itp. panic

Poza tym stuki zagłówka nie ustają przy przewożeniu pasażera z przodu bądź dwóch worków zaprawy w bagażniku...
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: temp »

Ej, a Magneti Marelli to nie jest czasem oryginał???
krupniok
klubowicz
klubowicz
Posty: 186
Rejestracja: 26 cze 2017, 23:35
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 T-Jet + LPG
Rocznik: 2008
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: krupniok »

Nie, oryginał to część o numerze OE 51761830, Magneti Marelli to w tym przypadku zamiennik.
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: temp »

No to pięknie, nie wiem dlaczego byłem przekonany, że części MM to są właśnie oryginały... No ale teraz wybebeszać to mocowanie które mam, zwracać, kupować oryginał, i to pewnie jeszcze za jakieś niemałe pieniądze... No nic, poczekam jak Krupniok wymienisz u siebie, jeśli to rozwiąże sprawę, rozważę... :oj
krupniok
klubowicz
klubowicz
Posty: 186
Rejestracja: 26 cze 2017, 23:35
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 T-Jet + LPG
Rocznik: 2008
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: krupniok »

No i sprawa się rozwiązała! Tak jak przypuszczałem, winowajcą okazały się zamienniki górnych mocowań tylnych amortyzatorów. Pomimo, że założono nowe (Magneti Marelli) dźwięk pozostał jak przy wybitych oryginałach. Na pierwszy rzut oka zamienniki wyglądają dokładnie tak samo jak oryginały, żadnych luzów itp. Jednak po poruszaniu trzpieniem amortyzatora przy założonym mocowaniu widać różnicę pomiędzy oryginałem a zamiennikiem - guma oryginału jest znacznie miększa, w zamienniku jest niemal plastikowa co znacząco ogranicza działanie...

Cena oryginalnych mocowań: 172zł za komplet w ASO (czas oczekiwania 2-3 dni). Jednak panująca cisza jest warta każdych pieniędzy...
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: temp »

A da radę kupić jedną sztukę? Bo u mnie po lewej jest totalna cisza...
krupniok
klubowicz
klubowicz
Posty: 186
Rejestracja: 26 cze 2017, 23:35
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 T-Jet + LPG
Rocznik: 2008
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Hałas z klapy bagażnika

Post autor: krupniok »

Tak, da się.
ODPOWIEDZ