Parada Parowozów w Wolsztynie

Gdzie byłem,którędy jechałem...
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 969
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 159000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Parada Parowozów w Wolsztynie

Post autor: mireks »

Doroczny zlot Parowozów w Wolsztynie - 30 kwietnia 2011 r.

Było co oglądać, wąchać, dotykać i podziwiać :)
Niestety zdjęcia nie oddają uroku atmosfery :oj
Szacuje się, że na imprezie było ok. 20 tysięcy ludzi :zdiwiony

Wolsztyn może poszczycić się jedyną czynną parowozownią, która oporządza i obsługuje regularny ruch pasażerski prowadzony przez parowozy. To jedyna tego rodzaju parowozownia w Europie. Parowozy to jeżdżące eksponaty (najmłodszy ma ok. 50 lat). Jednak nie jest to jakiś skansen sezonowy. Jeśłi ktoś ma ochotę przejechać się pociągiem prowadzonym przez ciuchcię, to wystarczy w dowolny dzień tygodnia zajrzeć na stację w Poznaniu, Wolsztynie lub Lesznie i odbyć podróż w czasie i przestrzeni pomiędzy tymi trzema miastami :)

[youtube][/youtube]

Zasadnicze pytanie? Ile to pali na setkę? Jeśli chodzi o węgiel, to trudno ocenić. Natomiast wiadomo, że na każde 10 km parowóz zużywa ok. 1000 litrów wody. Zależy to od temperamentu i wyczucia maszynisty,masy pociągu i pochylenia torów. Ponieważ lokomotywa ciągnie tylko dwa wagony, pewnie magicznej wartości 1000 litrów nie udaje się przekroczyć. Ale takie to są realia.

A jak wygląda sama parada? Proszę bardzo :)
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Moje fotki :luzak
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tutaj można zobaczyć polską żywą boginię wzbudzającą bicie serca u każdego fascynata polskich parowozów: lokomotywa Pm36 zwana "Piękną Heleną", rok produkcji 1937, V max 130 km/h,
[youtube][/youtube]
Impreza warta obejrzenia :)
Ostatnio zmieniony 06 maja 2011, 20:11 przez mireks, łącznie zmieniany 1 raz.
darcyn
klubowicz
klubowicz
Posty: 610
Rejestracja: 13 kwie 2011, 18:07
Lokalizacja: Los Angeles
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy

Post autor: darcyn »

pozdro dla MK ;) może się jacyś ujawnią.

ja uwielbiam spalinowozy
Awatar użytkownika
Bernardito
klubowicz
klubowicz
Posty: 736
Rejestracja: 13 mar 2011, 16:48
Przebieg: 102000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: Bernardito »

Super sprawa - nie wiedziałem o tej imprezie. Trzeba by się kiedyś wybrać z synem:) - Jak to jest - zawsze 30 kwietnia?
LIVE TO RIDE, RIDE TO LIVE
Awatar użytkownika
jay_21
klubowicz
klubowicz
Posty: 1981
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:11
Przebieg: 67000
Silnik: 1.4 T-Jet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Knurów
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Post autor: jay_21 »

mireks, piękne parowozy :) Fajna impreza, może się kiedyś wybiorę!
Linea 1.4 T-Jet Red Flamenco Dynamic
Awatar użytkownika
ślimak
Administrator
Administrator
Posty: 3811
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:39
Przebieg: 7000
Silnik: 2.0 HYBRID
Rocznik: 2022
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 627 razy
Otrzymał podziękowań: 469 razy
Kontakt:

Post autor: ślimak »

Super relacja. Jedno jest pewne,że kolej bardzo dużo straciła wycofując parowozy z użytku.
88=))
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 969
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 159000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Post autor: mireks »

Bernardito pisze:Super sprawa - nie wiedziałem o tej imprezie. Trzeba by się kiedyś wybrać z synem:) - Jak to jest - zawsze 30 kwietnia?
Impreza jest organizowana regularnie od 18 lat. Parada wypada zawsze na przełomie kwietnia i maja i zazwyczaj zbiega się z długim weekendem. Regułą jest, że parowozownia otwiera swoje podwoje zawsze w piątek po południu i w sobotę od rana.

W pierwszy dzień tj. w piątek późnym wieczorem organizowane jest widowisko "Światło Dźwięk i Para". Parowozy wyjeżdżają z lokomotywowni przy akompaniamencie nastrojowej muzyki, a całość jest okraszona dynamicznie zmieniającymi się kompozycjami świetlnymi. Foty z tegorocznej imprezy można zobaczyć TUTAJ

W sobotę od rana można spacerować po terenie parowozowni. Można wchodzić do parowozów, na parowozy, wszystkich pod parą, rozmawiać z maszynistami i dotykać wszystkiego czego się chce. Frajda dla dzieci jest niesamowita, bo całe to towarzystwo jest wypucowane, sapie, grzeje i prycha, czasem gwiżdże :)
Od czasu do czasu któraś z lokomotyw bezszelestnie wyjeżdża spod wiaty i wtacza się na czynną obrotnicę, która jest oddalona od lokomotywowni o dwie długości parowozu. Błyszczący parowóz w pełnym Słońcu i krasie wykonuje jedne lub dwa obroty wokół własnej osi i wraca na swoje miejsce w lokomotywowni albo powoli przetacza się z jednego miejsca stacji w drugie.

Około 13-tej zaczyna się parada parowozów :)

Oprócz czynnych parowozów na terenie stacji stoi też kilka lokomotyw, które zostały świetnie odrestaurowane. Są udostępnione dla zwiedzających bez żadnych ograniczeń.

Co rok na paradę zjeżdżają również lokomotyw spoza granic Polski. O ile mnie pamięć nie myli, na imprezie gościły już parowozy z Węgier, Czech (w tym roku była jedna) i z... Anglii :) Zawsze pojawiają się lokomotywy z Niemiec. Ich przyjazd zależy od kaprysu zarządu kolei niemieckich. Jeśli jest zbyt gorąco, to parowozy nie dojeżdżają ponieważ Niemcy boją się wybuchu pożarów na trasie przejazdu. W tym roku miały być aż 4 lokomotywy ale niestety nic z tego nie wyszło :(

W dobrym roku na paradzie pojawia się ok. 12 parowozów. Jest więc głośno i ciepło, a sadza jest gratisowym dodatkiem do każdej potrawy garmażeryjnej serwowanej na terenie imprezy :)

Wstęp na imprezę, do parowozów jest całkowicie bezpłatny. Samochód można swobodnie zaparkować nie dalej niż 500 metrów od parowozowni. Koszt parkingu to 3 złoty za cały czas postoju. Można też wpasować się na jakiś trawnik przy drodze. W tym dniu Policja specjalnie nie interesuje się nielegalną ekwilibrystyką parkingową.

Jedyną niedogodnością jest masa ludzi kręcąca się przy parowozowni i na obszarze handlowo-gastronomicznym otaz koszmarny problem z noclegami. Ale da się przetrwać :)

Ogólnie polecam jeśli ktoś chce wrócić na chwilę ciałem i myślą do poprzednich lat :)
Ostatnio zmieniony 06 maja 2011, 19:57 przez mireks, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Cholera, gdybym wiedział to bym się wybrał :(
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 969
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 159000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Post autor: mireks »

Coval pisze:Cholera, gdybym wiedział to bym się wybrał :(
Zawsze można się bujnąć za rok.
W tym roku przy okazji Dni Wolsztyna był też zlot maluchów i samochodów zabytkowych. Myślę, że dla kontrastu komplet Linei w tym towarzystwie wyglądałby całkiem dobrze :)

Kto wie, może taki zlocik LKP mógłby dojść do skutku. Wolsztyn jest oddalony od Poznania o ok. 80 km na południowy zachód.

Miasto jest położone nad pięknymi jeziorami i sporo w nim hotelików. Tyle, że o organizacji imprezy trzeba by już myśleć jesienią, bo inaczej nie ma szans na noclegi.

Darcyn - spalinówek w Wolsztynie nie ma. Może jakaś jedna do przetoków, ale to wszystko :przykry
Ślimak - wbrew pozorom utrzymać infrastrukturę dla parowozów nie jest łatwo. te maszyny wymagają ciągłego doglądania. Na szczęście zostało ich jeszcze kilka na chodzie :)
Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1746
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: krakus02 »

mireks pisze:Zawsze można się bujnąć za rok.
...jakbym wiedział wcześniej to chyba też bym się wybrał, wygląda to super z Twoich fotorelacji! ...może w przyszłym roku... :)
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6953
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 405 razy
Otrzymał podziękowań: 950 razy
Kontakt:

Post autor: mwas »

Super impreza ! Wiedziałem, że organizują coś takiego tylko nigdy nie wiedziałem kiedy :oj Może w przyszłym roku uda mi się wyskoczyć z rodzinką. Trochę to ode mnie kilometrów, no ale raz na jakiś czas takie szaleństwo :smak
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 969
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 159000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Post autor: mireks »

mwas pisze:Super impreza ! Wiedziałem, że organizują coś takiego tylko nigdy nie wiedziałem kiedy :oj Może w przyszłym roku uda mi się wyskoczyć z rodzinką. Trochę to ode mnie kilometrów, no ale raz na jakiś czas takie szaleństwo :smak
mwas - zamierzam się wybrać w przyszłym roku na imprezę więc dlaczego by nie?
Ale musielibyśmy zapewnić sobie noclegi, bo to nie jest trasa na jeden dzień (chociaż ja akurat ją robię - 800 km :)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6953
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 405 razy
Otrzymał podziękowań: 950 razy
Kontakt:

Post autor: mwas »

mireks pisze:chociaż ja akurat ją robię - 800 km
No ja akurat w tym problemu nie widzę :ink ale wiadomo - wygodniej było by się kimnąć na miejscu. No ale spokojnie, na planowanie mamy jeszcze trochę czasu :ink
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 969
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 159000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Post autor: mireks »

mwas pisze:
mireks pisze:chociaż ja akurat ją robię - 800 km
No ja akurat w tym problemu nie widzę :ink ale wiadomo - wygodniej było by się kimnąć na miejscu. No ale spokojnie, na planowanie mamy jeszcze trochę czasu :ink
Odkopiemy temat jesienią :brawo
Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1746
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: krakus02 »

mireks, pozwól, że podepnę się pod Twój post, bo temat jest związany chociaż w mniejszej skali :)

W niedzielę przypomniałem sobie moje hobby z lat młodzieńczych - odwiedziłem wystawę makiet kolejowych. Chociaż z pewnością nie są to tak duże wrażenia jak opisywane przez mireksa przedstawienie, ale był to miło spędzony czas. Prezentowane były modele w skali Z 1/220, w skali N 1/160, w skali TT 1/120 oraz ponad 100 metrowa makieta modułowa w skali H0 1/87. Dbałość o szczegóły makiet była zaskakująca (można było porównać ze zdjęciami) oraz organizacja ruchu między stacjami – wzorowa! Poniżej kilka fotek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
mireks
klubowicz
klubowicz
Posty: 969
Rejestracja: 15 lut 2010, 10:04
Przebieg: 159000
Silnik: 2.0 Multijet
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy
Kontakt:

Post autor: mireks »

krakus02 pisze:mireks, pozwól, że podepnę się pod Twój post, bo temat jest związany chociaż w mniejszej skali :)

W niedzielę przypomniałem sobie moje hobby z lat młodzieńczych - odwiedziłem wystawę makiet kolejowych.
krakus02 - cóż powiedzieć, dopiero na żywo taka makieta robi wrażenie.
Pochwal się gdzie takie makiety można obejrzeć?

Czy to była jednorazowa impreza czy może jest to regularna wystawa?
ODPOWIEDZ