Bierze olej...

Awatar użytkownika
Staszek
klubowicz
klubowicz
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:57
Przebieg: 42000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2012
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Bierze olej...

Post autor: Staszek »

... tak własnie wpisałem w "szukaj"... i nic konkretnego. A mi zniknęło około 1.1l oleju z silnika. Zero wycieków, zero oleju w wodzie i na opak. Ma ktoś jakieś pomysły? Spalanie w normie, już na pewno nie dymi. Sprawa po 5 wymianie oleju (ok 6 mieś. temu), jak dotąd (4 razy) to spływało 99% zalanego. Czas zajścia: około 2 miesiące (wtedy ostatni raz sprawdzałem, potem to nie wiem...). Mam 1.4 V8.
skory85
klubowicz
klubowicz
Posty: 1354
Rejestracja: 16 paź 2016, 23:50
Przebieg: 173000
Silnik: 1.4 V8+lpg
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Sławków
Podziękował: 478 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: skory85 »

Jaki masz olej?
Fiat 125p, Polonez Atu, Fiat Palio, Fiat Cinquecento, Fiat Punto II no i Linijka i czarny pug 308 II sw
Awatar użytkownika
Staszek
klubowicz
klubowicz
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:57
Przebieg: 42000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2012
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Bierze olej...

Post autor: Staszek »

5W40
Awatar użytkownika
Sebek
klubowicz
klubowicz
Posty: 1247
Rejestracja: 04 sty 2014, 20:09
Przebieg: 100
Silnik: 1.0 Turbo
Rocznik: 2023
Lokalizacja: SWD
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: Sebek »

A dużo gnałeś po autostradach? Bo wtedy masz osiołek lubi wypić, ale nie aż tyle?!
FSO 1500, SKODA FAVORIT lpg BRC, FIAT SIENA lpg BRC, RENAULT CLIO II dCi, FIAT LINEA lpg TARTARINI, RENAULT CLIO V, SKODA KAMIQ
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6953
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 405 razy
Otrzymał podziękowań: 950 razy
Kontakt:

Re: Bierze olej...

Post autor: mwas »

Lubi wypić, lubi, i to nawet aż tyle :oj To, że 1.4 8V pobiera oliwę to mnie w ogóle nie dziwi, bo moja bierze od samego początku. Natomiast kolega Staszek umieścił troszkę zbyt mało precyzyjnych informacji, a mianowicie:
1) Jaki DOKŁADNIE masz wlany olej ? Łącznie z producentem i normą, nie tylko 5W40.
2) Kiedy ostatnim razem wymieniałeś ten olej i czy przy ostatniej wymianie zmieniałeś producenta lub rodzaj oleju ?
3) Czy ostatnio "ostrzej" przegoniłeś auto ?
4) Jak często sprawdzasz olej ? Chodzi tutaj o to aby ustalić w jakim okresie czasu i po przejechaniu ilu kilometrów zauważyłeś, że oliwy ubyło ?

Dodam tylko, że moja potrafi zeżreć 0.5l oleju na 1000 KM a to nadal bardzo mocno mieści się w normach Fiata bo Ci przewidują nawet dwukrotnie większe zużycie :oj
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: helletic »

Sprawdź wydech na końcu, czy nie ma sadzy. Na zlocie porównywałem z kolegą, któremu też bierze mnóstwo oleju. U niego było czarno, jak w kominie, a u mnie siwiutko, jakbyś popiołem rozsypał. Mi bierze tak około 0,5 l /12000 km, czyli mikro ilości. Nawet przestałem kupować olej w 4 l bańkach, bo mi się go zostawało za dużo. Używam Mobil 1, 0W-40 jakby co.
Musi dymić, nie ma opcji, skoro nie ma wycieku.
Albo będzie dymił na zimnym silniku, albo na ciepły przy pałowaniu silnika.
W tej drugiej opcji możesz nawet nie zauważyć, że Ci dymi.
Wydech prawdę Ci powie, obejrzyj i daj znać ile w nim sadzy po spaleniu oleju silnikowego.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Morfus
Posty: 103
Rejestracja: 29 lis 2016, 19:01
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: Morfus »

Dwa sezony po zakupie jeździłem na Valvoline SynPower 5W40 i występowało znikanie oleju, od około trzech miesięcy jest zalany Millers Trident Profesional 5W40 i poziom na bagnecie się trzyma. Przypadek, nie sądzę.
Awatar użytkownika
karollino
klubowicz
klubowicz
Posty: 781
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:10
Przebieg: 182000
Silnik: 1,4 77KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: karollino »

Kolego, potwierdzam to co napisal Prezes. Ten silnik musi zjesc olej, szczegolnie jesli jest krecony do wysokich obrotow. Zarowno ja jak i mwas mamy nasze auta od nowosci wiec jakis oglad na temat mamy :)

Moja niunia przez trzy lata jezdzila na Selenii, potem przeszedlem na Millersa jak Kolega powyzej. Klasa lepkosciowa ta sama. Auto przez 8 lat przejechalo 130 000km, glownie w miescie gdzie nie ma latwego zycia: codziennna jazda do 4 - 5 krpm (na cieplo, po rozgrzaniu, zeby nie bylo ;P), krotkie odcinki - to musi odbic sie na spozywaniu oleju. Z drugiej strony jak tak przeganiam tego "dwusuwa" :D, to nigdy nie zauwazylem na przepustnicy ani korku wlewu oleju, znanego niektorym maselka.

8V tak niestety ma. Niezaleznie czy przelecisz dlugi odcinek autostrada 160 km/h, czy na miescie pobawisz sie do odcinki - ten silnik zawsze (od nowosci) bral olej.

Jesli Cie to nie uspokoilo, poszukaj na forum (chyba w temacie "Olej") - rozmawialismy z mwasem na ten temat i zgodzilismy sie ze Linea 1.4 8V lubi lyknac oleju jesli jest krecona.

Czy producent oliwy ma znaczenie? Pewnie tak, i jeden olej bedzie znikal szybciej niz drugi (nie powiem Ci czy Selenia czy Millers znikaly szybciej; Prezes nie jezdzi na Millersie a tez mu wcina) ale o tempie znikania moim zdaniem decyduje glownie styl jazdy.

Formalnie tylko napisze: UPG nie zmieniana, nie kopci na czarno/bialo, nie znaczy terenu olejem.
Fiat Linea Dynamic:
+ DRL
+ subwoofer i maty w drzwiach
+ lusterko wsteczne autochrom z kamerą cofania
+ elektryczna regulacja lędźwi
+ regulacja wysokości fotela pasażera
+ podłokietnik z nawiewem
+ klimatronik
+ tempomat
Szczepan
klubowicz
klubowicz
Posty: 279
Rejestracja: 29 sty 2019, 21:00
Przebieg: 130000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Lublin
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: Szczepan »

Jeżdżę na synpower i nie ubywa. Może kupujecie jakąś wodę zamiast oleju tzn podróbka no chyba że z moim silnikiem jest coś nie tak ze go nie pije.
robert75
klubowicz
klubowicz
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2015, 9:37
Przebieg: 178000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2008
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: robert75 »

W moim bolidzie uzywalem Valvoline max life 5w40 a od jakiegos czasu uzywam Lotos 5w40. Na obu tych olejach ..pół litra na 1000. Taka ciekawostka.
Awatar użytkownika
Fiacik
klubowicz
klubowicz
Posty: 1301
Rejestracja: 25 wrz 2014, 15:16
Przebieg: 27000
Silnik: 1,0 TSI-110KM
Rocznik: 2019
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 144 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: Fiacik »

Szczepan pisze: 19 cze 2019, 9:45 Jeżdżę na synpower i nie ubywa. Może kupujecie jakąś wodę zamiast oleju tzn podróbka no chyba że z moim silnikiem jest coś nie tak ze go nie pije.
Już od dawna wiadomo , że 1,3 multijet nie biorą oleju :ok) , wcześniej już o tym pisałem .
Piękna kobieta to niezbędny element wyposażenia pięknego auta :)
Awatar użytkownika
karollino
klubowicz
klubowicz
Posty: 781
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:10
Przebieg: 182000
Silnik: 1,4 77KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: karollino »

Szczepan masz diesla, my benzynkę to raz. Selenie przez trzy lata lał mi serwis, Millersa od 6 lat zalewa mi mechanik. Jakbym brał na Allegro, albo po kosztach - przychyliłbym się do tej teorii. Tu wątpię, no chyba że taki zbieg okoliczności że wszyscy mnie kantują.

Ja dalej stoję przy teorii wpływu stylu jazdy na konsumpcję oliwy i tak wysokie zużycie w 1.4 8V mnie nie dziwi. Szczególnie że z mwasem mamy ku temu empiryczne przesłanki.
Fiat Linea Dynamic:
+ DRL
+ subwoofer i maty w drzwiach
+ lusterko wsteczne autochrom z kamerą cofania
+ elektryczna regulacja lędźwi
+ regulacja wysokości fotela pasażera
+ podłokietnik z nawiewem
+ klimatronik
+ tempomat
Szczepan
klubowicz
klubowicz
Posty: 279
Rejestracja: 29 sty 2019, 21:00
Przebieg: 130000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Lublin
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: Szczepan »

Czyli dla diesla synpower jest dobry dla benzyny nie? Czy jednak nie olej a silnik ma tu znaczenie.
Awatar użytkownika
karollino
klubowicz
klubowicz
Posty: 781
Rejestracja: 21 sty 2011, 11:10
Przebieg: 182000
Silnik: 1,4 77KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 104 razy
Otrzymał podziękowań: 96 razy

Re: Bierze olej...

Post autor: karollino »

Chodziło mi właśnie o silnik, nie o olej. Na synpowerze nie jeździłem ale pewnie i jego moje 8V by skonsumowało. Przerobiłem od nowości na tym samochodzie dwóch producentów oleji (oba o tej samej specyfikacji), Prezes jeździ jeszcze na innym. Jak widać, mój i Prezesa styl jazdy w połączeniu z tym silnikiem sprawia że oba jedzą olej niezależnie od mark jego producenta. Pewnie jakbym zaczął biegi zmieniać przy 3000 rpm to zużycie oleju spadło by znacznie. A tak, mam dwusuwa
Fiat Linea Dynamic:
+ DRL
+ subwoofer i maty w drzwiach
+ lusterko wsteczne autochrom z kamerą cofania
+ elektryczna regulacja lędźwi
+ regulacja wysokości fotela pasażera
+ podłokietnik z nawiewem
+ klimatronik
+ tempomat
misiek3889
klubowicz
klubowicz
Posty: 38
Rejestracja: 16 cze 2019, 16:11
Przebieg: 170000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2008

Re: Bierze olej...

Post autor: misiek3889 »

Wypowiem się na ten temat. Mialem grande punto z silnikiem 1.4 8V. Na każde tankowanie pełnego baku akies 800 do 900 kilometrów musiałem dolewać jakieś 200 do 250ml oleju. Też się przestraszyłem ale w instrukcji przeczytałem że ten silnik może właśnie tyle wypić. Fiat z góry przewidział że te silniki będą piły olej. Taka konstrukcja. Dodam że mój grande nie miał wycieków był sprawdzony we fiacie miał przebieg około 120tys. I nigdy nie kopcil. Działał wzorowo. Po prostu musiałem często sprawdzać ilość oleju. Mam nadzieję że teraz silnik 1.3 jtd będzie miał mniejszy apetyt na olej.
ODPOWIEDZ