Grzeją się hamulce przód po wymianie

Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: zibi186 »

Barti , dla mnie sprawa jest prosta : jest temperatura - jest tarcie . Jako że przy hamulcach tarczowych nie ma mechanizmu odsuwającego klocki od tarczy , hamulce te zawsze bardziej lub mniej grzaĺy się będą . Pytasz co robić . . . Moim zdaniem , jeśli podczas jazdy za miastem z rzadkim używaniem hamulca temperatura wciąż się podnosi w miarę przybywania kilometrów , to nie powinno się tego lekceważyć . Natomiast jeśli felga nagrzewa Ci się do pewnego poziomu i na nim pozostaje ( o ile ten poziom nie jest przesadnie wysoki ! ) , to jest to normalny objaw pracy układu i z braku dodatkowych przesłanek " umorzył" bym dochodzenie :) Jak już kiedyś Ci pisałem , w/g mnie istotne jest aby temperatury byly porównywalne na jednej osi . Przód mocniej nagrzewa się , niż tył . Teraz musisz sam podjąć decyzję , czy nadal szukać przyczyny czy nie . Zważ na to , że pora jest dla Ciebie korzystna - niskie temperatury otoczenia Ci sprzyjają . Latem będzie gorzej niestety . Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: Tomek »

Może i coś jest w tej diagnozie z ASO... Metal pod wpływem ciepła rozszerza się, i tłoczki które na zimno mogą chodzić lekko pod wpływem temperatury z tarcia podczas hamowania mogą się blokować doprowadzając do powstawania coraz większej temperatury.
Może to jest faktycznie ciut za bardzo spasowane.
Nie mam pojęcia czy ta teoria trzyma się kupy, więc na wszelki wypadek nie zapomnij odpowietrzyć :zlośnik :zlośnik :zlośnik
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 648 razy

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: smak56 »

Grzanie się hamulców. Co to znaczy ciepłe czy gorące tarcze (felgi)?. Odczucia każdego z nas są inne, tak jak z temperaturą kawy z Mc...... . Jeżdżę na jednej wymianie klocków około 100 tys. km i niech mi nikt nie wmawia, że tarcze (felgi, klocki) się grzeją. Owszem, podnoszą swoją temperaturę w chwili zwiększonego (gwałtownego) hamowania i po krótkim czasie wracają do temperatury zewnętrznej (chłodzą się w czasie jazdy). Za każdym razem (zboczenie) po przejechaniu trasy sprawdzam temperaturę kół. Jeżeli jazda kończy się szybko (zatrzymanie z mocniejszym hamowaniem) koła są letnie, jeżeli odbywa się to spokojnie (dojeżdżam powoli), korki, przepisy, prosta i "gładka" droga - temperatura kół jest ledwo wyczuwalna. W moim mieście na krótkich odcinkach nie ma gdzie się rozpędzić, więc i z hamowaniem nie ma problemu, hamuję silnikiem (ale niektórzy: zielone - pedał, 150 m czerwone - hebel).
Jeżeli w opisywanym przypadku, przed "naprawą" wszystko było dobrze to znaczy, że naprawa została przeprowadzona źle! Jak? Nie wiem. W żadnym swoim samochodzie nie regenerowałem zacisków, tłoczków itp. Wymianę klocków i tarcz od niepamiętnych czasów robię sam i nie obrażając mechaników twierdzę, że żaden z nich nie zrobi tego tak dobrze jak ja (nie mają czasu, chęci itp). Czasami ich obserwuję. Po co czyścić jak było brudne, po co smarować jak smaru nie było. Po co osłona na błotnik jak robię w komorze silnika, po co pokrowiec na fotel lub kierownicę itd itd.
smak56
* * * *
Obrazek
barti82
klubowicz
klubowicz
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2015, 21:13
Przebieg: 102184
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 1 raz

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: barti82 »

witam ciag dalszy... po wymianie gornych poduszek (poraz kolejny) oraz srub kolumny laczacych z piasta i ustawieniu zbieznosci (gdzie moge wrzucis wydruk zbieznosci bo uwazam ze nadal lekko ciagnie do prawej)sprawa hamulcow powrocila....lecz na krotkich odcinkach grzeja sie mniej po dluszych jest jak bylo. Efekt chrobotania pozostal...pozatym jest lekka korozja na tloczku od strony klocka (jak ta blaszka okragla) . Znalazlem na roznych forach cos takiego:
{Tloczki dociskaja klocek do tarczy co powoduje pochlanianie przez nie cieplo.Odnotowano przypadki gdy wymieninione same klocki bez tloczkow powodowalo grzanie sie hamulców} Czyli w sumie to co sugeruje ASO? I nie wiem czy faktycznie nie kupic tloczkow i moze prowadnic zaciskow tych szpilek i wymienic to i miec spokoj??????
Aha przejechalem autostrada 30 km tarcza goraca felga letnia zimna....kolega jechal golfem i tarcze mial letnia>
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: zibi186 »

Przyznaję , że nigdy nie próbowałem nawet organoleptycznie badać temp.tarcz . Zwykle robię to dotykając tylko wewnętrznej części felgi . Jeśli jest letnia , to w/g mnie ok . Jak pisałem nie ma mechanizmu odsuwającego klocki od tarczy i zawsze jakieś mniejsze czy większe tarcie będzie tam występowało . Jeśli felga nie jest gorąca , myślę że tragedii nie ma . Chyba już czas , abyś zaczął cieszyć się jazdą 🤣 Pozdrawiam 😄
barti82
klubowicz
klubowicz
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2015, 21:13
Przebieg: 102184
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 1 raz

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: barti82 »

witam
poczekam z tymi hamulcami do wiosny do zalozenia alufelg chodz kusi mnie zalozenie nowych tloczkow bo sadze ze ta minimalna korozja moze zacina sie przy goracych hamulcach o gumke uszczelke. wrzucam zdjecia klockow i tarcz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: zibi186 »

Część tłoczka , która wystaje i dotyka klocka jest narażona na warunki klimatyczne i na korozję . Jeśli nie jest to rdza , która odpada Ci płatami to spoko . Raczej nie ma ona wpływu na działanie hamulca . Ale jeśli chcesz , możesz oczywiście powymieniać wszystko . Tylko po co ? 😄 masz świeże klocki , jeszcze nawet nie pracują caĺą powierzchnią . Daj im trochę czasu tymbardziej , że jak piszesz felgi nie są gorące 😄 Jak mawiają mechanicy : " Jeździć , obserwować " 😉😉😉 Pozdrawiam 😄
barti82
klubowicz
klubowicz
Posty: 61
Rejestracja: 22 wrz 2015, 21:13
Przebieg: 102184
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Podziękował: 1 raz

Re: Grzeją się hamulce przód po wymianie

Post autor: barti82 »

Dzieki narazie tak zrobie napewno wiosna przyjdzie weryfikacja:) Niechcac zakladac nowego tematu chcialbym wrzucic wydruk z geometri i pare zdan o poduszkach. Podepne sie pod temat poduszek.
ODPOWIEDZ