[M] Wymiana włącznika świateł cofania.

Kufell
Nowy
Nowy
Posty: 29
Rejestracja: 26 lip 2014, 15:57
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowań: 13 razy

[M] Wymiana włącznika świateł cofania.

Post autor: Kufell »

Ostatnio miałem dość nieciekawą sytuację związaną z awarią świateł biegu wstecznego, otóż podczas jazdy do przodu bądź wyrzuceniu biegu na luz światła te wciąż były zapalone. W wyniku tej usterki patrol policji odebrał mi dowód rejestracyjny i skierował samochód na dodatkowe badanie techniczne. Stąd też poniższy manual.

Rada nr 1. Jeżeli zaczyna występować usterka związana ze światłami biegu wstecznego - albo świecą cały czas - albo wcale, polecam wyciągnąć bezpiecznik znajdujący się pod kolumną kierownicy po lewej stronie fotela kierowcy. Usytuowany jako drugi od prawej w górnym rzędzie. 7,5A

Dlaczego? Jeżeli włącznik zawiesił się w pozycji wyłączonej to pół biedy nie wprowadzamy innych kierowców w błąd, natomiast może się stać tak, że odwiesi się w drugą stronę a to w konsekwencji może prowadzić do powyżej opisanej sytuacji.

Rada nr 2. W ogóle polecam ułatwić sobie życie za pomocą wyjęcia tegoż bezpiecznika na czas wykonywania naprawy część taka jak włącznik świateł cofania bywa trudno dostępna, u mnie w mieście znalazła się w 1 z 6 sklepów. Autoryzowany serwis jej nie posiadał a czas realizacji zamówienia to 3 dni.

No to zaczynamy:
Poziom trudności wykonania naprawy: banalna
Czas wykonania: w zależności od dostępnych warunków od 5 minut do ok 30. (czy ktoś posiada kanał/najazd czy też nie)
Co jest potrzebne:
1. Klucz żabka bądź oczkowa 18/19 (ja używałem żabki)
2. Lewarek jeżeli nie macie najazdu bądź kanału.
3. WD 40 - polecam

Czynność nr 1. Odpinamy na wszelki wypadek akumulator.

Czynność nr 2. Dostajemy się pod auto, i lokalizujemy włącznik który jest wkręcony w skrzynię biegów. Patrząc na auto od przodu będzie znajdować się w okolicy prawego przedniego koła. (zdjęcie powinno rozwiać wszelkie wątpliwości)

Czynność nr 3. Wypinamy wtyczkę z włącznika.

Czynność nr 4. Spryskujemy włącznik WD 40 - czekamy 5 minut.

Czynność nr 5. Zaczynamy kręcić (tutaj drobna uwaga - nie będzie łatwo śruba włącznika jest zabezpieczona przed samoczynnym wykręcaniem się za pomocą pewnego preparatu którego nazwy nie pamiętam)

Czynność nr 6. Po wykręceniu starego włącznika zaczynamy wkręcać nowy, w odwrotnym kierunku. panic

Czynność nr 7. Po odpowiednim dokręceniu, możemy podpiąć wtyczkę z zachowaniem ostrożności i uwagi na to aby zaczep wtyczki się dopiął.

Czynność nr 8. Podłączamy akumulator i wkładamy bezpiecznik (jeżeli był wyjęty).

Czynność nr 9. Sprawdzamy działanie świateł na wyłączonym silniku oczywiście ;) i cieszymy się z efektu.

Poniżej zdjęcia od góry i od dołu jak wygląda nasz włącznik świateł cofania. Cena części oscyluje w granicach od ok 30 do 45 PLN w zależności od producenta.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Sebek
klubowicz
klubowicz
Posty: 1247
Rejestracja: 04 sty 2014, 20:09
Przebieg: 100
Silnik: 1.0 Turbo
Rocznik: 2023
Lokalizacja: SWD
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: [M] Wymiana włącznika świateł cofania.

Post autor: Sebek »

Fajny manual, pytanie czy olej nie wypłynie ze skrzyni? Pytam bo kiedyś wymieniałem w włącznik świateł w Skodzie Favorit i jednym palcem musiałem blokować otwór w skrzyni bo olej się wylewał.
FSO 1500, SKODA FAVORIT lpg BRC, FIAT SIENA lpg BRC, RENAULT CLIO II dCi, FIAT LINEA lpg TARTARINI, RENAULT CLIO V, SKODA KAMIQ
Kufell
Nowy
Nowy
Posty: 29
Rejestracja: 26 lip 2014, 15:57
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Re: [M] Wymiana włącznika świateł cofania.

Post autor: Kufell »

Odpowiedź brzmi: Nie. :) Olej do skrzyni nie wylatuje otworem w który wkręcamy nowy włącznik.
ODPOWIEDZ