Problem z zakupem skrzyni biegów

Aga
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2018, 22:22
Przebieg: 187000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa

Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: Aga »

Witam serdecznie,

Mam do Was ogromną prośbę o pomoc. Niestety mechanik stwierdził, że moja skrzynia jest do wymiany - podczas jazdy jest bardzo głośne warczenie spod maski - przestaje jak wciskam sprzęgło lub wrzucam na luz - to tak w skrócie.

Decyzja stanela na tym, że chyba najbardziej ekonomicznie będzie wymienić na drugą używaną i niestety tu zaczyna się problem.

Oznaczenia na mojej skrzyni to 55204040 c514.5.13 - przy okazji może komuś się przydadzą :)
Znalazłam ogłoszenie gdzie numery się zgadzają, ale jest to skrzynia z fiat panda 1.2 16V. I tu zaczyna się ból głowy. Mechanik mówi, że numery się zgadzają więc powinna być ok, w serwisie gdzie regenerują skrzynie, że niekoniecznie musi pasować bo są to tylko nr obudowy :-<< i obudowa będzie ok, ale niekoniecznie przełożenie będzie ok - cokolwiek to znaczy :róż

Proszę pomóżcie, czy ktoś z Was już wymieniał skrzynie? Czy numery ze skrzyni gwarantują, że będzie ona dobrze działać? Czy sugerować się tym jaki to silnik? Na co zwrócic uwage jeszcze? Dodam, że ta od Pandy jest 400pln tańsza niż te co są podpisane fiat linea :-<<

Z góry dziękuję za pomoc
Aga
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: helletic »

Nie nastawiał bym się na od razu na zakup używanej skrzyni. Z tego co pamiętam cenowo, to u mnie wyjęcie skrzyni, sprawdzenie wszystkich elementów, oraz wymiana łożyska w skrzyni skończyła się kosztem około 500 pln. Czy używana skrzynia jest tańsza? Być może. Tylko jaka pewność, że w niej wszystko działa poprawnie?
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: mwas »

To oznaczenie na Twojej skrzyni to jest tylko oznaczenie pokrywy (tak wskazuje katalog po numerze części) a w rzeczywistości, w środku może siedzieć zupełnie co innego :oj ePER (oficjalny katalog części Fiat'a) wprost wskazuje, że do tego typu silnika w Linei są 3 rodzaje skrzyni z czego pasują one albo do Linei, albo do Fiata Siena oznaczonego jako "FIAT - 2L SIENA EXTRA EUROPA REST.(2002-2012)". Na Twoim miejscu nie ryzykowałbym z tą skrzynią od Pandy, bo na 98% nie będzie pasować oraz mocno rozważyłbym propozycję helletic'a - pogadaj ze swoim mechanikiem, czy może nie lepiej oddać skrzynię do regeneracji do warsztatu, który się tym zajmuje fachowo :ink A jeśli chcesz konkretny numer całej skrzyni, jaki powinien pasować do Twojego auta, to podaj VIN :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Aga
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2018, 22:22
Przebieg: 187000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: Aga »

Helletic rozwazalam taka możliwość natomiast ceny z którymi się spotkałam są duuuzo wyższe. Wyjęcie i włożenie 500 zł, naprawa 400 zł, łożyska 600 zł plus jeszcze kilka pozycji, które dowiedziałam się że może trzeba będzie wymienić tj. jak podliczylam koszt ok 2tys. I dochodzi do tego że jeszcze nie mam nikogo poleconego kto miałabym pewność że dobrze to zrobi.
Dawno naprawiales swoją? Możesz podać w jakim mieście?
Aga
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2018, 22:22
Przebieg: 187000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: Aga »

mwas pisze: 05 gru 2018, 8:49 To oznaczenie na Twojej skrzyni to jest tylko oznaczenie pokrywy (tak wskazuje katalog po numerze części) a w rzeczywistości, w środku może siedzieć zupełnie co innego :oj ePER (oficjalny katalog części Fiat'a) wprost wskazuje, że do tego typu silnika w Linei są 3 rodzaje skrzyni z czego pasują one albo do Linei, albo do Fiata Siena oznaczonego jako "FIAT - 2L SIENA EXTRA EUROPA REST.(2002-2012)". Na Twoim miejscu nie ryzykowałbym z tą skrzynią od Pandy, bo na 98% nie będzie pasować oraz mocno rozważyłbym propozycję helletic'a - pogadaj ze swoim mechanikiem, czy może nie lepiej oddać skrzynię do regeneracji do warsztatu, który się tym zajmuje fachowo :ink A jeśli chcesz konkretny numer całej skrzyni, jaki powinien pasować do Twojego auta, to podaj VIN :ink
Dziękuję za odpowiedź. Czyli Pande odpuszczam. Jeśli mógłbyś mi pomóc to mój nr VIN to ZFA 32300003058722. Dziękuję :)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: mwas »

Masz do wyboru dwie skrzynie, są oznaczone jako z adaptacją na rynki zimne i bez adaptacji na rynki zimne :ink W tej z adaptacją na rynki zimne jest pewnie jakaś grzałka czy coś w tym stylu, u nas raczej montowali zwykłe :ink
Numer katalogowy całej takiej "zwykłej" skrzyni to 55211855 i on potem został zastąpiony "nowszą wersją" z o numerze 55248181. Tylko nie pytaj o koszt tej skrzyni w ASO, bo zwali Cię z nóg :lacha ePER podaje ponad 12.500,- zł :lacha :ryczy Jeśli będziesz szukała po numerach katalogowych, to szukaj po obydwóch wyżej podanych. W razie czego umieszczam zrzut ekranu z ePER'a :ink
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Aga
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2018, 22:22
Przebieg: 187000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: Aga »

Dziękuję bardzo :)
pogromcaslaskiej
klubowicz
klubowicz
Posty: 527
Rejestracja: 20 sie 2013, 22:35
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Tarnowskie góry
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: pogromcaslaskiej »

Nie wiem co jest zepsute w twojej skrzyni ale zazwyczaj kupuje się zestaw łożysk,ewentualnie synchronizatory i po sprawie,wiesz co masz,regeneracja,naprawa jest napewno bardziej bezpieczna dla portfela jak kupno używanej skrzyni,nie wiesz czy będzie dobra,a jeżeli już będzie dobra to nie wiesz czy za chwilę się nie popsuje.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: helletic »

Aga pisze: 05 gru 2018, 8:57 Helletic rozwazalam taka możliwość natomiast ceny z którymi się spotkałam są duuuzo wyższe. Wyjęcie i włożenie 500 zł, naprawa 400 zł, łożyska 600 zł plus jeszcze kilka pozycji, które dowiedziałam się że może trzeba będzie wymienić tj. jak podliczylam koszt ok 2tys. I dochodzi do tego że jeszcze nie mam nikogo poleconego kto miałabym pewność że dobrze to zrobi.
Dawno naprawiales swoją? Możesz podać w jakim mieście?
Wyjęcie skrzyni i tak zapłacisz, więc 400-500 pln (taka cena mniej więcej) Cię i tak nie ominie.
Mechanik założył max czarny scenariusz za wygórowane ceny. Otóż nie musi się wcale skończyć na wymianie wszystkich klamotów w skrzyni. Może to tylko jedno łożysko, czyli zmieścisz się w 100 pln. Przy okazji uszczelnią wszystko na klej. Nowy olej i jazda dalej.
Kupisz używkę i teraz masz 50% szans na powodzenie misji. Nie masz pewnego źródła - nie kupuj - ludzie, to świnie i wcisną Ci shit za grube talary.
Zrób jak uważasz, jednak ja radzę naprawić to, co masz.
Ja naprawiałem skrzynię prewencyjnie bardziej, jakieś 3 lata temu w Mrowinie k/poznania. Ciekła, coś rzęziło, przy okazji i tak wymiana sprzęgła i toczenie koła zamachowego. Skończyło się na 500 pln za naprawę, wymianę łożyska i uszczelnienie (+ 400 pln za demontaż/montaż skrzyni).
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: mwas »

helletic dobrze prawi :pivo Tutaj masz dwa przykładowe linki do Allegro, gdzie oferują regenerację skrzyń w cenach, w jakich "chodzą" używane a u Ciebie może się okazać, że nie wszystko będzie musiało być regenerowane :ink Przykładowe oferty z Allegro:
1 - https://allegro.pl/fiat-linea-1-4-8v-sk ... 50534.html
2 - https://allegro.pl/skrzynia-biegow-fiat ... a00b061831
Nie wierzę, żebyś w swoich okolicach nie znalazła fachowca, który u siebie zrzuci i zregeneruje Twoją skrzynię za na prawdę rozsądne pieniądze :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Aga
Nowy
Nowy
Posty: 10
Rejestracja: 12 cze 2018, 22:22
Przebieg: 187000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: Aga »

Panowie dziękuję za pomoc i cenne rady :)
Przemyślałam, poszukałam, porozmawiałam z mechanikiem i specjalistami od naprawy i regeneracji... Zdecydowałam, że zapłacę więcej i będę chciała naprawiać. Podkusiło mnie natomiast by jeszcze poprosić zakład, który zajmuje się regeneracją żeby się nią przejachali i sprawdzili czy to oby na pewno skrzynia i jak oni to widzą. Pan zabrał moją linkę na krótką przejażdżkę i stwierdził uczciwie rezygnując z zarobku, że naprawa w tym przypadku jest nieopłacalna i radzi mi kupić używaną. Wyciekł podobno cały olej i skrzynia jest zajechana :smutny. Wstępnie zakładałam budżet do 1300 zł na naprawę (tylko naprawę bez wyciągania i wsadzania). Oczywiście powiedzieli, że mogą się tego podjąć, ale pewnie wyniesie to więcej niż zakładany budżet i uważają, że lepiej kupić taniej używaną - pełny szacunek tu dla warsztatu za to, że nie kierują się jedynie swoim zarobkiem :)
Kupiłam więc jedną z tych wskazanych w linku powyżej i jak wszystko dobrze pójdzie to jutro będzie linka do odebrania.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania w temacie również chętnie podpowiem :)
skory85
klubowicz
klubowicz
Posty: 1351
Rejestracja: 16 paź 2016, 23:50
Przebieg: 173000
Silnik: 1.4 V8+lpg
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Sławków
Podziękował: 476 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: skory85 »

Sprzęgło kompletne plus łożysko oporowe z Sachs albo magneti marelli nie powinno wynieść więcej jak 400zl. A jak już za reszte warsztat bierze to od miasta

U mnie za części wyszło ok 280 zł a wymiana u kolegi w garażu 😋
Fiat 125p, Polonez Atu, Fiat Palio, Fiat Cinquecento, Fiat Punto II no i Linijka i czarny pug 308 II sw
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: emmer »

W warszawie masz fajny zakład co robią skrzynie. ja tam miałem robić busa ale nie dojechał. skrzynia skończyła się w Poznaniu. helletic - miałem wpaść na kawę :)
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: helletic »

Trzeba było dzwonić :)
Tak w ogóle powitać, bo wyparowałeś z forum jak kamfora :red :pivo :pivo :pivo
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Problem z zakupem skrzyni biegów

Post autor: emmer »

zaraz dostanę reprymendę ale odpiszę :) WRÓCIŁEM
ODPOWIEDZ