Trzeszczenie w hamulcach przednich

Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Trzeszczenie w hamulcach przednich

Post autor: helletic »

Od około pół roku dochodziły mnie dziwne odgłosy podczas hamowania. Ściślej w zupełnie końcowej fazie hamowania. Trzeszczenie, do złudzenia przypominające odgłosy zużytych łożysk MacPhersona. Tyle, że nie przy skręcaniu, a przy zatrzymaniu pojazdu. Miałem wrażenie, że łożyska MacPhersona mają luz wzdłużny, a nie pionowy. Nie wiem jak to ująć jaśniej...
Tak jakby cała kolumna MacPhersona poruszała się (miała luz) wzdłuż toru jazdy Linei.

Po na prawdę wnikliwym przeglądzie zawieszenia Linei (wahacze, amortyzatory, wszelkie łączenia, sworznie) okazało się, że wszystko jest w super kondycji. Dodam, że wymieniłem łożyska MacPhersona na nowe + nowe odboje. Więc co?

Skupiłem się więc na hamulcach. Dziwnym objawem stało się coraz wyraźniejsze posiadanie systemu "Hill Holder" (układ zapobiegający staczaniu się auta ze wzniesienia), którego kuźwa nie mam :pomysli . Razem z mechanikiem wybór padł na uszkodzony tłoczek hamulcowy. Do współwinnych dodaliśmy również elastyczne wężyki, które doprowadzają płyn hamulcowy do tłoczka (zaraz przy przednich kołach). Mają one tendencję do puchnięcia w środku i nie mają już takiej przepustowości. Co skutkuje bezproblemowym wepchnięciem płynu hamulcowego do tłoczka (servo daje radę wepchnąć płyn), jednak tłoczek nie ma siły już go cofnąć.

Po obejrzeniu tłoczków, okazało się, że są nadal w bardzo dobrym stanie. Zero oporów przy pracy, wżerów, pęknięć, cokolwiek.
Wymieniliśmy więc oba wężyki (lewa + prawa strona) na nowe. Przy okazji wymieniliśmy cały płyn z układu hamulcowego.
I...jak ręką odjął. Odgłosy trzeszczenia zupełnie ustały :brawo !!

Dodam tylko jeszcze, że trzeszczenie się nasilało w miarę jazdy. Im bardziej rozgrzane hamulce, tym bardziej trzeszczało.

20160926_092850.jpg
20160926_104003.jpg
20160926_112748.jpg
Polecam wężyki firmy Meyle (made in Italy) produkowane na gumie Semperit. Bardzo dobra jakość :ok)
Jeden wężyk kosztuje około 44 PLN.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
ODPOWIEDZ