Szumienie hamulców

aver
Nowy
Nowy
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2012, 7:01
Przebieg: 120000
Silnik: 1,4 8V + LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Poznań / okolica

Szumienie hamulców

Post autor: aver »

Mam problem z hamulcami. Jakiś czas temu podczas hamowania zaczął występować szum (w ostatnim etapie hamowania od ok 30 km/h do zatrzymania) oraz czasem przy hamowaniu z większych prędkości na autostradzie. Stwierdziłem że pewnie kończą się klocki stąd ta przypadłość. A że auto ma 110 tyś przebiegu wiec z klockami wymianie uległy również tarcze. Dodam że klocki STEINHOF, tarcze oryginalne Fiata. Podczas wymiany okazało się, że klocki na jednej stronie już praktycznie zniknęły. Założony został nowy komplet hamulców :jazda i tu moje zaskoczenie - szum nadal występuje panic . Co prawda nie testowałem przy dużych prędkościach (nie chce zniszczyć na dotarciu), ale dojeżdżając do skrzyżowania szum narasta wraz ze zmniejszaniem prędkości (poniżej 30km). Najpierw sądziłem ze to efekt niedotarcia, starałem się delikatnie hamować, przejechałem już ok 700km i poprawiła się faktycznie skuteczność hamulców, ale nadal szumi. Stąd moje pytanie, co może być tego przyczyną? Mam kilka podejrzeń:
1. opony? co prawda niedawno zmieniłem na zimówki, jednakże na letnich też szumiało - więc odrzucam przyczynę
2. łożysko? raczej szum narastał by ze wzrostem prędkości a nie jego spadkiem, poza tym koła przednie się nie nagrzewają - odrzucam przyczynę
3. tylne hamulce? Szczerze mówiąc tam nie zaglądałem...
Co koledzy myślicie? Może mieliście podobne doświadczenia bądź jakieś inne sugestie?
AVER
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Szumienie hamulców

Post autor: helletic »

Skoro przód masz już zrobiony, wymienione tarcze i klocki na nowe, to nie pozostaje nic innego, jak zobaczyć co się dzieje z tyłu.
http://www.lineaklubpolska.pl/viewtopic.php?f=74&t=2569" onclick="window.open(this.href);return false; być może coś się dzieje z okładziną cierną na szczękach? Nie podejrzewam, by to było ich zużycie krytyczne, bo za mały przebieg, ale może np. pokruszyły się albo ulegają odklejaniu od powierzchni szczęki :pomysli ?
Tak dla świętego spokoju zajrzał bym jeszcze i obejrzał przód, jeżeli Ty tego nie wymieniałeś, bo może ktoś zostawił tam jakiegoś kwiatka.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
will
Moderator
Moderator
Posty: 3418
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:04
Przebieg: 120000
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Markotów Duży
Podziękował: 140 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Re: Szumienie hamulców

Post autor: will »

Według mnie szczęki tył kwalifikowały by się do wymiany zakładam że tam są, może przód przeją cały opór i stąd ten hałas. Sprawdziłbym łożyska przód na lewarku podnieś i pokręć kołem. Na koniec moje zimówki Alpine3 przy do hamowywaniu też hałasują więc mogą i letnie :pomysli opona wyząbkowana czy cóś.
LINEA 1.4 8V DYNAMIC
Astra K 1.4
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Szumienie hamulców

Post autor: helletic »

I tu najlepiej zdjąć bęben i zerknąć na jakość okładzin ciernych :ink. Każdy ma inny styl jazdy być może tu w przypadku kolegi aver'a zostały zjechane szybciej. Ja do moich bębnów zaglądałem przy przebiegu około 85 tys.km i było okładziny dobre 3 mm. I tu will może mieć sporo racji z teorią przejęcia większej siły hamowania przez przód.

Nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w szczęki (nawet na zapas niech zostaną, a przynajmniej nie trzeba będzie 2x zdejmować bębnów :ink) i ocenić jakość okładzin.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5140
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Szumienie hamulców

Post autor: smak56 »

aver pisze:Mam problem z hamulcami. A że auto ma 110 tyś przebiegu wiec z klockami wymianie uległy również tarcze. Podczas wymiany okazało się, że klocki na jednej stronie już praktycznie zniknęły. Założony został nowy komplet hamulców :jazda i tu moje zaskoczenie - szum nadal występuje panic . Stąd moje pytanie, co może być tego przyczyną? Mam kilka podejrzeń:
1. opony? co prawda niedawno zmieniłem na zimówki, jednakże na letnich też szumiało - więc odrzucam przyczynę
2. łożysko? raczej szum narastał by ze wzrostem prędkości a nie jego spadkiem, poza tym koła przednie się nie nagrzewają - odrzucam przyczynę
3. tylne hamulce? Szczerze mówiąc tam nie zaglądałem...
Co koledzy myślicie? Może mieliście podobne doświadczenia bądź jakieś inne sugestie?
Zajrzyj do hamulców tylnych. Tak jak radzą poprzednicy will i helletic.
Jeżeli nie zaglądałeś tam od nowości i masz 110 tys. km, to możesz mieć duże trudności ze zdjęciem bębnów. Rant będzie blokował ich zdjęcie. W związku z tym zaopatrz się w nowe szczęki (czasami można zastrzec zwrot do sklepu), aby po użyciu tradycyjnej metody (siła razy ramię), mieć komplet pod ręką. Ja sprawdzam raz do roku i jeżeli jest minimalny rancik, usuwam go szlifierką i papierem ściernym. Tył mam od początku, ale ja mało hamuję :lacha
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Szumienie hamulców

Post autor: Tomek »

smak56 pisze: Tył mam od początku, ale ja mało hamuję :lacha
Im mniej hamujesz, tym dalej zajedziesz :ok) :zlośnik

Zajrzenie do tylnych hamulców to dobry pomysł.
ODPOWIEDZ