Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Znana i lubiana foto zagadka
Awatar użytkownika
Tara78
klubowicz
klubowicz
Posty: 1960
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:26
Przebieg: 230000
Silnik: TDI
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: Tara78 »

chłopaki trzeba poszukać w kodeksie jak to jest opisane w skrzyżowaniach bo to jest skrzyżowanie :) szukam jak coś znajdę to wrzucę
"Kiedyś dla ludzi byłam zawsze miła, teraz traktuję ich z wzajemnością"
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6929
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 940 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: mwas »

Szukaj szukaj, bo ja też szperam w wolnych chwilach (w pracy jestem :ink)
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: helletic »

Miejsce kolizji na rondzie, to nic więcej jak skrzyżowanie ( w tym momencie te rondo staje się zespołem skrzyżowań bez namalowanych linii, czy z liniami) i bez znaków obowiązuje zasada "prawej ręki", czyli BMW mając Mitsu z prawej strony powinno mu ustąpić.

Pamiętaj, że zawsze trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które jadą pasem ruchu, na który chcesz wjechać! Nie jest istotne, czy pasy ruchu są wyznaczone, czy nie. Należy tego przestrzegać także wtedy, gdy ktoś - zamiast wybrać lewy lub środkowy pas - błędnie okrąża całe rondo prawym pasem. ( art. 22 Ustawa Prawo o ruchu drogowym ust. 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.)
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6929
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 940 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: mwas »

helletic pisze:Miejsce kolizji na rondzie, to nic więcej jak skrzyżowanie ( w tym momencie te rondo staje się zespołem skrzyżowań bez namalowanych linii, czy z liniami)
Zgadza się, to tak jakbyś "wyprostował" rondo :ink
helletic pisze:Pamiętaj, że zawsze trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które jadą pasem ruchu, na który chcesz wjechać! Nie jest istotne, czy pasy ruchu są wyznaczone, czy nie. Należy tego przestrzegać także wtedy, gdy ktoś - zamiast wybrać lewy lub środkowy pas - błędnie okrąża całe rondo prawym pasem. ( art. 22 Ustawa Prawo o ruchu drogowym ust. 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.)
No i to, że "zawsze trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które jadą pasem ruchu, na który chcesz wjechać!" jest bezapelacyjne i bezsprzeczne, tylko trzeba jeszcze wiedzieć, że jakimś pasem ruchu się jedzie :ink Jeśli jezdnia jest szeroka a nie ma na niej wymalowanej linii oddzielającej pasy ruchu, to moim zdaniem powinno się ją traktować jako jezdnię jednopasmową, więc auta teoretycznie powinny jechać jedno za drugim :pomysli Jak jest w praktyce, to wszyscy wiemy i wiadomym jest również, że przy zachowaniu szczególnej ostrożności i odrobiny zdrowego rozsądku takie rozwiązanie nie powinno stwarzać nikomu trudności no ale jak widać, nie wszystkim (czytaj: pan z BMW) :ink Ja nie twierdzę, że to nie wina BMW - nie wykluczone, że koleś nie chciał przycwaniaczyć (kto o zdrowych zmysłach z lewej strony ronda pakuje się do jego zjazdu w prawo ???) tylko staram się spojrzeć na to "rondo" obiektywnie z punktu widzenia prawnego :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: helletic »

Ja tak samo podchodzę do ronda zdroworozsądkowo i nie kasuję pana z BMW tylko dlatego, że ma BMW :lacha ! Tylko skoro rondo ma 2 pasy wjazdowe, bez wyznaczonych kierunków, zatem dwoma pasami można przez rondo przejechać na wprost (nawet, gdy dalej nie ma namalowanych linii, czyż nie :ink ). Zatem co mają zrobić auta, które w identycznym momencie skorzystały (jeden z lewego, drugi z prawego pasa wjazdowego), chcący kontynuować za rondem jazdę na wprost? Czy mają się telepatycznie porozumieć, kto teraz pojedzie pierwszy, bo nie ma namalowanych linii :ink? Otóż mają się poruszać przy krawędzi pasa, który wcześniej zajęli :ink.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
Tara78
klubowicz
klubowicz
Posty: 1960
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:26
Przebieg: 230000
Silnik: TDI
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: Tara78 »

dokładnie tak jak piszesz, nie mogę znaleźć odpowiednika tego wyobrażania sobie… :)

-- 19 mar 2014, o 13:01 --

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-2" onclick="window.open(this.href);return false;
"Kiedyś dla ludzi byłam zawsze miła, teraz traktuję ich z wzajemnością"
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6929
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 940 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: mwas »

helletic pisze:Zatem co mają zrobić auta, które w identycznym momencie skorzystały (jeden z lewego, drugi z prawego pasa wjazdowego), chcący kontynuować za rondem jazdę na wprost? Czy mają się telepatycznie porozumieć, kto teraz pojedzie pierwszy, bo nie ma namalowanych linii :ink? Otóż mają się poruszać przy krawędzi pasa, który wcześniej zajęli :ink.
No właśnie, czy oby przy krawędzi pasa, który wcześniej zajęli, czy może przy krawędzi pasa, na który wjeżdżają, w tym przypadku na rondo ? :ink Można by powiedzieć, że wjeżdżają na rondo po kolei wg zasady pierwszeństwa z prawej strony i dalej kontynuują jazdę jeden za drugim :ink
helletic pisze:Tylko skoro rondo ma 2 pasy wjazdowe, bez wyznaczonych kierunków, zatem dwoma pasami można przez rondo przejechać na wprost (nawet, gdy dalej nie ma namalowanych linii, czyż nie :ink ).
No właśnie cała rzecz się tutaj rozbija o to, że jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym i rzeczywiście kwestia interpretacji całości jako skrzyżowania dróg wielopasmowych. Powiem Wam, że nie miałem wcześniej okazji głębiej zastanawiać się nad takim problemem i wydaje mi się, że kwestie pasów ruchu na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym powinny być jasno określone w przepisach lub obligatoryjnie ronda powinny być jasno oznaczane znakami poziomymi.

-- 19 mar 2014, o 12:42 --
Kasia, bardzo fajny link i artykuł, tutaj również jest mowa o traktowaniu szerokiego ronda jako wielopasmowego pomimo nie wyznaczeniu na nim pasów ruchu, tylko nadal nigdzie nie piszą z jakiego przepisu prawnego to wynika :oj
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 394 razy
Otrzymał podziękowań: 646 razy

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: smak56 »

Na str. 6 komentarzy jest post "toja", wg mnie wyjaśnia wątpliwości.
Definicja kodeksowa określa pas ruchu jako podłużną część jezdni wystarczającą do ruchu rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczoną lub nieoznaczoną. Więc np. na rondzie, na jezdni jednokierunkowej, gdzie mieszczą się dwa rzędy pojazdów wielośladowych, mamy do czynienia z dwoma pasami ruchu mimo, że nie oddziela je żadna linia. Co to oznacza w praktyce? Otóż pierwszeństwo ma pojazd poruszający się swoim pasem ruchu. Ten, który zmienia pas ruchu, musi tego pierwszeństwa ustąpić. Jeśli jadą równolegle dwa pojazdy i oba zjeżdżają z ronda na jeden pas ruchu na zjeździe, to pierwszeństwo ma ten, który jedzie pasem zewnętrznym.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6929
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 940 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: mwas »

smak56 pisze:Definicja kodeksowa określa pas ruchu jako podłużną część jezdni wystarczającą do ruchu rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczoną lub nieoznaczoną. Więc np. na rondzie, na jezdni jednokierunkowej, gdzie mieszczą się dwa rzędy pojazdów wielośladowych, mamy do czynienia z dwoma pasami ruchu mimo, że nie oddziela je żadna linia.
Dokładniej mówi o tym Art. 2 pkt 7: pas ruchu – każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;
Można więc ten przepis interpretować tak, jak mówicie i w tym układzie niestety pan z BMW będzie musiał się pożegnać z kaską z ubezpieczenia i do tego jeszcze przyjąć na klatę mandacik :lacha Cfffaniaczek :lacha Tylko nadal sytuacja może budzić kontrowersje zwłaszcza u osób ze słabym poczuciem szerokości jedni :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
Tara78
klubowicz
klubowicz
Posty: 1960
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:26
Przebieg: 230000
Silnik: TDI
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: Tara78 »

:) dokładnie tak
"Kiedyś dla ludzi byłam zawsze miła, teraz traktuję ich z wzajemnością"
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 394 razy
Otrzymał podziękowań: 646 razy

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: smak56 »

Dokładnie tak. A jak nie ma oznaczenia poziomego to: "trzeba je sobie wyobrazić, co ma szczególne znaczenie przy zajmowaniu miejsca na jezdni przed skrzyżowaniem" (Z. Drexler, Prawo o ruchu drogowym ...... s. 17)
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
Tara78
klubowicz
klubowicz
Posty: 1960
Rejestracja: 20 kwie 2012, 20:26
Przebieg: 230000
Silnik: TDI
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Legionowo
Podziękował: 55 razy
Otrzymał podziękowań: 80 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: Tara78 »

o dzięki smak56, jakieś poparcie mojej wyobraźni :)
"Kiedyś dla ludzi byłam zawsze miła, teraz traktuję ich z wzajemnością"
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: Tomek »

Ojojoj... a ja zawsze wracając od rodziców do siebie do domu, jadę przez to rondo identycznie jak kierownik tego BMW.
Będę musiał baczniej zwracać uwagę na te wszystkie Mitsubishi...
I tak samo jak ja postępuje 99% miejscowych kierowców.
Tak się jakoś lokalnie utarło że jadąc Kozieniecką prawy pas zajmują auta skręcające w prawo, w Żółkiewskiego, a lewy auta jadące na wprost, oraz w lewo.
99% lokalsów łamie przepisy o niewidzialnych pasach panic
Ja nadal będę sobie jeździł tak jak do tej pory, bo ochoty brak stać na zakorkowanym prawym pasie :ok)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6929
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 940 razy
Kontakt:

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: mwas »

Tomek, ale nikt Ci nie każe stać na zakorkowanym pasie, skoro niejako "przecinasz" rondo na wprost :ink Tylko trzeba pamiętać, aby będąc już na rondzie w odpowiednim momencie włączyć się na prawy pas, aby z tego ronda zjechać :ink Sposób, o którym piszesz z przejechaniem przez rondo jest prawidłowy w momencie, kiedy na rondzie funkcjonuje sygnalizacja świetlna i wszystko jest odpowiednio oznaczone :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Fotozagadka - kto ma przed kim pierwszeństwo?

Post autor: Tomek »

Jeżdżąc po polskich drogach trzeba mieć bardzo dużo szczęścia, żeby cało dojechać do celu, i nie trafić po drodze na takiego barana jak ten w Mitsu.
Ja jak do tej pory miałem szczęście, a i lusterka w Linie też są świetne na obserwację tych dynamicznych.
Na zdrowy rozum... jak widzę jadący obok siebie po rondzie samochód to nie pcham się na niego, bo auta szkoda.
Znam doskonale to rondo, i wiem jak dynamicznie trzeba ruszyć, żeby przez ćwierć tego ronda doścignąć, i próbować wyprzedzić po zewnętrznym niewidzialnym pasie auto które już jest w ruchu...
A potem jeszcze to idiotyczne zachowanie okazuje się zgodne z prawem :-<< bo miał wolny niewidzialny pas :-<<
Zablokowany