Foteliki samochodowe

Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1745
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: krakus02 »

Ponieważ czas nieubłaganie mija i córa rośnie, i ostatnio zaczęła mi marudzić, że chciałaby jeździć na przednim fotelu bo jest już juniorem a nie dzieckiem... :) (teraz chce być starsza, a za kilkanaście lat będzie chciała odwrotnie, ach te kobiety... :ryczy )
Wobec powyższego mam dwa pytania:

1. Wiem, że najbardziej bezpieczne miejsce w aucie jest z tyłu, ale czy Wy pozwalacie swoim pociechom jeździć na przednich siedzeniach? Gdy jedziemy całą rodzinką w dalszą podróż w to nie ma większego problemu - zawsze się czymś zajmie, ale gdy jadę sam z córą po mieście to siedząc z tyłu ciągle mnie zagaduje abym się odwrócił i byłoby dla mnie lepiej, aby siedziała z przodu. ...tylko czy można na to przyzwolić (bezpieczeństwo, poduszka, itp.)? :pomysli

2. A drugie pytanie: od kiedy można stosować samą podstawkę od fotelika? Czy jest to wymóg odpowiedniego wzrostu, czy również wagi dziecka? Bo bez fotelika może jeżdzić dziecko chyba powyżej 12 lat i nie ma w przepisach wymogów odpowiedniego wzrostu :pomysli
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Post autor: helletic »

Poduszkę można wyłączyć z pozycji menu komputera, także to pół biedy.
Zazwyczaj fotelik samochodowy wożony na przednim siedzeniu jest odwrócony tyłem do kierunku jazdy, także nie wiem co będzie wolała córa :ink

A tu coś z kodeksu drogowego:

Rozdział 5 Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach

(...)
Art. 39.
(...)
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
(...)
Art. 45.
2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
(...)
4. przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
5. przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego;
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Post autor: emmer »

helletic, wyprzedziłeś mnie ale mówimy w tym przypadku już o większym dziecku - czyli fotelik przodem do kierunku jazdy

odnośnie pierwszego pytania.

nawet nie wolno przewozić dziecka w foteliku naprzednim siedzeniu pasażera wyposażonego w boczne poduszki powietrzne. nie pamiętam dokładnie czy koedks drogowy to reguluje ale producenci samochodów taką informację zamieszczają w instrukcjach do samochodów

ja osobiście staram się wozić dzieciaki z tyłu, ale przeznam sie szczerze ze zdażyło mi się że któreś jechało z przodu - ale to znikomy procent przypadków.

a to że musisz oglądać sie do tyłu: zakup sobie takie lustereczko - montuje sie je na wsteczne albo kupuje sie całkiem osobno i przykleja sie obok wstecznego - ustawiasz na pocieche i nie musisz sie oglądać. sa praktycznie w kazdym sklepie z artykułami dziecięcymi

odnośnie drugiego pytania to nie wiem ale z ciekawości zaraz sprawdze bo i mnie to dotyczy - dzieciaki rosną :)
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Post autor: helletic »

emmer, nie byłem pewny w jakim wieku jest córa, dlatego strzeliłem, że ma "syskie 3 lata" i już chce być wielka :) . Też mi się obiło coś o uszy odnośnie kurtyn. Powiem w prost: krakus02, kiedyś za nieusłuchanie pokazywało się pasek, teraz tego nie wolno(...), więc trochę dyscyplinki i bez gadania, jedzie z tyłu i jak makiem zasiał, bo np. gdzieś tam nie pojedziecie, czy czegoś nie kupisz :zlośnik
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Post autor: emmer »

albo karny jeżyk w bagażniku :)
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Post autor: helletic »

albo stacja multimedialna, monitor w zagłówku i jakaś dobra gierka zapodana, oczywiście słuchawy na uszach (przetestowane u kumpla w aucie, 3 córki i jakby nie było nikogo :zlośnik )
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1745
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: krakus02 »

emmer pisze:mówimy w tym przypadku już o większym dziecku - czyli fotelik przodem do kierunku jazdy
dokładnie tak, zapomniałem dodać, dzięki emmer
no i właśnie, czy w takim przypadku poduszkę należy wyłączyć czy nie? Bo przepisy mówią tylko o przewożeniu tyłem do kierunku jazdy...
emmer pisze:oglądać sie do tyłu: zakup sobie takie lustereczko - montuje sie je na wsteczne
mam takie lusterko (lusterko do tzw. "martwej przestrzeni", ale zamontowane na wstecznym - idealnie widać cały tył), ale niestety nie wystarcza... jak była mała to miałem pogląd na sytuację na tylnym siedzeniu, teraz a to gra się zawiesiła, a to misiowi czapkę trzeba założyć lub inne takie... :lacha
helletic pisze:więc trochę dyscyplinki i bez gadania, jedzie z tyłu
jeszcze mnie słucha, ale ten czas się kończy... :) grzecznie mnie zapytała, że chciałaby jeździć z przodu - powiedziałem, że spytam się pana Policjanta - pytam się Was :)

[ Dodano: |21 Mar 2012|, o 13:02 ]
helletic pisze:monitor w zagłówku
na dłuższe trasy tak robię i jest spokój

[ Dodano: |21 Mar 2012|, o 13:03 ]
emmer pisze:odnośnie drugiego pytania to nie wiem ale z ciekawości zaraz sprawdze
ja instrukcję od swojego fotelika gdzieś straciłem :zmieszany
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Post autor: emmer »

poduszki pasażera w twoim przypadku nie wyłaczasz, bo fotelik nie jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy. chodzi o boczne. a tych nie wyłączysz. także podsumowując - tylko z tyłu
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Post autor: mwas »

krakus02, powiem Ci tak: poduszki NIE WOLNO Ci wyłączyć ! Z tego co się orientuję, to kurtyn nie masz, więc nie jest to problemem, a poduszkę pasażera wyłączamy TYLKO i WYŁĄCZNIE przy fotelikach, które ustawia się tyłem do jazdy ! Twoja córa jest już duża (jak to sama stwierdziła), więc będzie jechała w normalnym foteliku przystosowanym do jej wagi i wzrostu, ale skierowanym przodem do kierunku jazdy, a w takim przypadku, w razie (TFU TFU) nieszczęśliwego zdarzenia na drodze poduszka jest jak najbardziej wręcz wskazana ! Biorąc pod uwagę, że nie masz kurtyn (bo chyba nie masz ?), to spokojnie może jeździć z przodu :ink Chociaż wiadomo - nacisk na jazdę z tyłu mimo wszystko powinien być :ink
Pamiętam, że jako malec też zawsze chciałem jeździć z przodu, bo to frajda :) Ale wtedy nie bardzo były takie możliwości :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
krakus02
klubowicz
klubowicz
Posty: 1745
Rejestracja: 10 mar 2010, 20:32
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 16V TJet
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Łódź / Lubliniec
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Post autor: krakus02 »

mwas pisze:Z tego co się orientuję, to kurtyn nie masz
kurtyn nie mam (nic mi o nich nie wiadomo :) ), tylko te boczne w fotelach

a co z podstawką, od kiedy można stosować samą podstawkę od fotelika?
„Śmiej się, śmiej, ale mój model to ferrari wśród Fiatów, oczywiście kiedy ja prowadzę" :ryczy
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6940
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Post autor: mwas »

krakus02 pisze:kurtyn nie mam (nic mi o nich nie wiadomo ), tylko te boczne w fotelach
krakus02, masz jakiegoś bogatszego Dynamic'a ? Jeśli rzeczywiście masz poduchy boczne w fotelach, to fakt, z fotelikiem na przednim siedzeniu może być lipa, chyba że jego konstrukcja nie przeszkadza w działaniu poduch :pomysli Warto zerknąć w info od producenta fotelika, jeśli nie posiadasz instrukcji, to wygrzeb z internetu, na bank znajdziesz wklepując w googla model fotelika, a to pewnie znasz :ink
krakus02 pisze:a co z podstawką, od kiedy można stosować samą podstawkę od fotelika?
Od osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wzrostu/wagi (to z regóły idzie w parze :ink )
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
cichy
klubowicz
klubowicz
Posty: 3701
Rejestracja: 12 sie 2010, 23:49
Przebieg: 217000
Silnik: 2.0 110KM HDi
Lokalizacja: LBN
Podziękował: 105 razy
Otrzymał podziękowań: 82 razy
Kontakt:

Post autor: cichy »

krakus02, 11. Czy dziecko w foteliku można posadzić z przodu?
Z punktu widzenia polskiego prawa: Można, o ile dziecko jest w foteliku i o ile nie jest to fotelik zamontowany tyłem do kierunku ruchu na miejscu z aktywną, przednią poduszką powietrzną.

Z punktu widzenia biomechaniki zderzeń: Jeśli musisz przewozić dziecko z przodu to niezależnie od tego jaki to jest fotelik i jak montowany (przodem czy tyłem) odsuń maksymalnie do tyłu przedni fotel pasażera i wyłącz przednią poduszkę powietrzną. Poduszka stanowi śmiertelne zagrożenie dla dzieci w fotelikach montowanych tyłem. Dzieciom w większości fotelików 9-18 grozi połamaniem nóżek. W fotelikach 15-36 o "klasycznej" konstrukcji przy odsuniętym fotelu problem ten występuje rzadziej, ale wymaga on indywidualnej oceny dla danego fotelika i konkretnego samochodu.

Myśląc jednak rozsądnie - po co sadzać dziecko z przodu i narażać dziecko na większe niebezpieczeństwo, skoro będzie ono bezpieczniejsze z tyłu?
Cytat pochodzi: http://fotelik.info/pl/faq/index.html#faq17" onclick="window.open(this.href);return false;

[youtube][/youtube]

http://fotelik.info/pl/art/poduszka_pow ... ku,25.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Sympatyk forum :-)
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Post autor: emmer »

mwas pisze:krakus02, masz jakiegoś bogatszego Dynamic'a ?
ja tez mam. to nie standard? chyba tak
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Post autor: Tomek »

ja tez mam. to nie standard? chyba tak
Standard w T-Jet.
8V Dynamic się nie łapie
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Post autor: emmer »

aha. człowiek uczy się całe życie :)
ODPOWIEDZ