Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Awatar użytkownika
daro70
klubowicz
klubowicz
Posty: 1202
Rejestracja: 14 sie 2010, 14:17
Przebieg: 99850
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 188 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: daro70 »

Panowie nie wiedziałem gdzie to napisać i wyszło tu.
Jest na tym forum wielu łebskich facetów , którzy maja różne pomysły oraz doświadczenie . Dla mnie ta sprawa jest inna , bo nigdy tego nie praktykowałem . Już piszę o co mi chodzi .....
Mam fiata linea którego chce oddać córce . Ona mi tam w jakimś stopniu spłaca , ale to nie chodzi o kasę tylko jak załatwić sprawę co by ona zyskiwała jakieś zniżki . Córka ma 21 lat i do tej pory miała matiza od czerwca 2016 do wrzesnia 2017 i była współwłaścicielem ja głównym właścicielem .Nie mogę jej sprzedać fiata na podstawie umowy kupna-sprzedazy , bo stracę status właściciela - a chodzi o to co bym tam widniał w dowodzie by córka korzystać mogła z moich zniżek . Do marca chyba 11 jest polisa na mnie , i trzeba to przed tym terminem jakoś rozkminić :pomysli . Za wszystkie pomysły i dobre rady , z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam Darek .

P.s Mam tam jakąś koncepcję którą może potwierdzę ewentualnie po waszych pomysłach ale chętnie posłucham zdań .
Obrazek
skory85
klubowicz
klubowicz
Posty: 1351
Rejestracja: 16 paź 2016, 23:50
Przebieg: 173000
Silnik: 1.4 V8+lpg
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Sławków
Podziękował: 476 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: skory85 »

Zrób akt darowizny połowy auta,musisz napisać dokładną kwotę całości auta i ile darujesz corce. Będziesz musiał zapłacić w skarbowce wartość procentowa przepisanej połowy auta. Z tego co pamiętam 3800-4000 zł nie odprowadzany jest podatek powyżej tej kwoty będziesz musiał zapłacić ale to będą znikome szumy myślę że ok max 300-400plnów. Dodatkowo jeżeli w przeciągu ok 3 lat z tego co pamiętam nic jej nie darowales to jest ok, jeżeli tak poniesienia dodatkowe opłaty. W dowodzie Ty zostajesz jako główny właściciel, ja dopisujesz jako współwłaściciela. Koszt w urzędzie komunikacji 56 zł.
Nie warto zapisać ceny auta, jest ona sprawdzana przy podaniu wniosku. Do całości kosztów doliczona jest opłata w okienku na miejscu za wpłatę...
No chyba, że wpiszesz ja tylko w dowód i będzie śmigala linijka.
Fiat 125p, Polonez Atu, Fiat Palio, Fiat Cinquecento, Fiat Punto II no i Linijka i czarny pug 308 II sw
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: mwas »

Nie wiem czy sprawa nie sprowadza się do dopisania córki do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela Linei, ale najlepiej by było, jakby wypowiedział się ktoś, kto zajmuje się ubezpieczeniami komunikacyjnymi, ale obawiam się, że nie do póki córka nie będzie widniała w papierach Liny, to nie będziesz miał jak jej dopisać do ubezpieczenia, żeby zaczęły się jej naliczać zniżki :oj
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
daro70
klubowicz
klubowicz
Posty: 1202
Rejestracja: 14 sie 2010, 14:17
Przebieg: 99850
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 188 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: daro70 »

Ok potwierdzasz moje przypuszczenia , a w ciągu trzech lat nic nie było darowane na nią :ok) .
Obrazek
Awatar użytkownika
daro70
klubowicz
klubowicz
Posty: 1202
Rejestracja: 14 sie 2010, 14:17
Przebieg: 99850
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 188 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: daro70 »

mwas pisze: 02 gru 2017, 16:49 Nie wiem czy sprawa nie sprowadza się do dopisania córki do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela Linei, ale najlepiej by było, jakby wypowiedział się ktoś, kto zajmuje się ubezpieczeniami komunikacyjnymi, ale obawiam się, że nie do póki córka nie będzie widniała w papierach Liny, to nie będziesz miał jak jej dopisać do ubezpieczenia, żeby zaczęły się jej naliczać zniżki :oj
No właśnie może jeszcze się ktoś wypowie kto to przerabiał , albo miał z tym do czynienia :ok)
Obrazek
skory85
klubowicz
klubowicz
Posty: 1351
Rejestracja: 16 paź 2016, 23:50
Przebieg: 173000
Silnik: 1.4 V8+lpg
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Sławków
Podziękował: 476 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: skory85 »

W darowiznie ty zostajesz właścicielem ona współwłaścicielem, przerabiania to na punciaku. Moja druga połówka spisała umowę z ubezpieczycielem na siebie ona bez zniżek, ale dostała cały pakiet z mojej polisy czyli 60 %
Fiat 125p, Polonez Atu, Fiat Palio, Fiat Cinquecento, Fiat Punto II no i Linijka i czarny pug 308 II sw
Awatar użytkownika
daro70
klubowicz
klubowicz
Posty: 1202
Rejestracja: 14 sie 2010, 14:17
Przebieg: 99850
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 188 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: daro70 »

No i dlatego zawsze można na Was liczyć . Dziękować :pivo :pivo :pivo :pivo :pivo
Obrazek
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 648 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: smak56 »

skory85 pisze: 02 gru 2017, 16:40 Zrób akt darowizny połowy auta,Będziesz musiał zapłacić w skarbowce wartość procentowa przepisanej połowy auta. Z tego co pamiętam 3800-4000 zł nie odprowadzany jest podatek powyżej tej kwoty będziesz musiał zapłacić ale to będą znikome szumy myślę że ok max 300-400plnów.
W celu uściślenia podatku od darowizny.
W 2017 roku:
Czym jest kwota wolna od podatku?
Jest to kwota bezpośrednio określona w art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn i wynosi:

9637 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej - małżonek, wstępni (rodzice, również przysposabiający, dziadkowie), zstępni (syn, córka), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
7276 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej - zstępni rodzeństwa (dzieci siostry) rodzeństwo rodziców (ciotki, wujkowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków (brat żony), małżonkowie rodzeństwa małżonków (mąż siostry męża), małżonkowie innych zstępnych (mąż wnuczki);
4902 zł – jeżeli nabywcą spadku lub darowizny jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (pozostali nabywcy).
Jeżeli otrzymana przez nas darowizna bądź spadek nie przekracza wymienionych kwot (w zależności od tego, do której grupy podatkowej należymy), nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku.
Zgłaszamy tylko w US.
Z tym, że należy jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli nie ma rozdzielności majątkowej to, 1/2 auta należy z mocy prawa do małżonka. Tak więc należy to skonsultować z notariuszem. Być może trzeba się zrzec po 1/2 ze swoich udziałów, lub małżonka zrzeknie się swojej połówki na rzecz córki.
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
ślimak
Administrator
Administrator
Posty: 3805
Rejestracja: 03 gru 2009, 21:39
Przebieg: 7000
Silnik: 2.0 HYBRID
Rocznik: 2022
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 623 razy
Otrzymał podziękowań: 468 razy
Kontakt:

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: ślimak »

Jak córa jest współwłaścicielem na innym aucie razem z Tobą to i tak "dziedziczy" ulgi po Tobie. Nawet gdyby kupiła inne auto. Ja tak miałem. Darek najprościej dopisz tylko córkę jako współwłaściciel. Najszybciej najtaniej i bez stresu. Zgłaszasz do ubezpieczenia córkę jako główny użytkownik i koniec. Załatwione.


Wysłane z mojego TA-1053 przy użyciu Tapatalka

88=))
Awatar użytkownika
kola09
klubowicz
klubowicz
Posty: 149
Rejestracja: 10 mar 2015, 20:09
Przebieg: 168000
Silnik: 1.4 8V + LPG
Rocznik: 2012
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: kola09 »

Tylko żeby mógł dopisać córkę jako współwłaścicielkę, to najpierw potrzeba te pół auta darować córce (umowa darowizny). Inaczej urząd komunikacji nie ma podstawy do dokonania takiego wpisu. I wtedy córka korzysta ze zniżek taty.
Minusem takiego rozwiązania jest to, że gdyby córka zaliczyła jadąc linką jakąś szkodę z własnej winy, i szkoda byłaby usuwana z OC sprawcy, to zniżki również traci ojciec.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
timmek
klubowicz
klubowicz
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2017, 16:11
Przebieg: 160000
Silnik: 1.4 16V t-jet + LPG
Rocznik: 2008
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: timmek »

kola09 pisze: 03 gru 2017, 0:03 Tylko żeby mógł dopisać córkę jako współwłaścicielkę, to najpierw potrzeba te pół auta darować córce (umowa darowizny).
W rzeczywistości możesz na papierze podarować Córce jakąkolwiek część, może to być i 5%, takie prawo.
Zostanie dopisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel i przy następnym wykupie OC będą Jej przysługiwać Twoje zniżki.

Jest tylko jeden minus tego zabiegu. W przypadku gdy Córka będzie miała kolizję Ty stracisz zniżki.
Awatar użytkownika
daro70
klubowicz
klubowicz
Posty: 1202
Rejestracja: 14 sie 2010, 14:17
Przebieg: 99850
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 188 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: daro70 »

Dzięki Panowie , mam świadomość co do ewentualnej utraty zniżek w razie ........ ale czego się nie robi dla dzieci :ok)
Obrazek
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 648 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: smak56 »

daro70 pisze: 03 gru 2017, 11:20 Dzięki Panowie , mam świadomość co do ewentualnej utraty zniżek w razie ........ ale czego się nie robi dla dzieci :ok)
Ja mam trochę odmienne zdanie i zrobiłem inaczej.
Kupiliśmy córce samochód, tylko i wyłącznie na nią. Zdawaliśmy sobie sprawę, że opłaty będą wysokie, ale na zniżki musiała "zapracować" sobie sama. Do pewnego momentu dopłacałem do OC. Wiem, że opłaty u mnie są o wiele niższe niż u Ciebie, ale i ja i córka jesteśmy z tego bardzo zadowoleni.
smak56
* * * *
Obrazek
duskap
klubowicz
klubowicz
Posty: 1818
Rejestracja: 16 sty 2010, 21:46
Przebieg: 113000
Silnik: 1,4 T-Jet+LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Kraków / Bydgoszcz
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: Sprzedaż - przepisanie Fiata Linea

Post autor: duskap »

"You Can Drive" mają tanie OC dla młodych i niedoświadczonych kierowców.
ODPOWIEDZ