Czujniki cofania

Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 306 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: leszek1234 »

Nie zastanawiaj się, nie chodzi o wyczucie gdzie jest tył auta. chodzi o to, żeby nie najechać kogoś wiążącego buta za autem (wzięte z życia)
Awatar użytkownika
Rincewind
klubowicz
klubowicz
Posty: 487
Rejestracja: 10 lut 2011, 16:17
Przebieg: 42000
Silnik: 1.6 Diesel
Rocznik: 2016
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 19 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: Rincewind »

Ja mam LCD ale zwykle nie zwracam uwagi który czujnik, bo i tak wiem z której strony jest przeszkoda. Natomiast pokazywanie odległości jest fajne chociaż oczywiście to nie jest niezbędny bajer.
Zdecydowanie polecam czujniki. Mnie w ciągu roku 2 razy lekko puknęli tacy co "mają lusterka i widzą". Na szczęście to się dzieje na parkingach na małej prędkości i zostały tylko ryski, ale raz poszła ostra pyskówka i w końcu odpuściłem bo palant był z małym dzieckiem, a raz gość zapłacił stówkę bez gadania (już by miał na czujniki).
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: alvaro »

Mam pytanie odnośnie montażu czujników Valeo w wersji bez wyświetlacza.
Jak podłączyć tą całą elektronikę?

Dwa kabelki z centralki łączę z kabelkami z lewego leflektora - jaki kolor to ziemia a jaki "+"?
Zostaje jeszcze jeden kabelek oznaczony ACC ten najdłuższy... z instrukcji obrazkowej wynika, że ma iść gdzieś w okolice stacyjki... z czym to połączyć?
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: emmer »

to będzie plus ale raczej ze światła cofania. ten najdłuższy to podejrzewam że zasilanie po stacyjce. może byc tam gdzie niektórzy wpieli sie do świateł dziennych, czyli skrzynak pod machą i któryś z bezpieczników.
Awatar użytkownika
sylwek
klubowicz
klubowicz
Posty: 494
Rejestracja: 29 maja 2012, 21:56
Przebieg: 48000
Silnik: 1.4 8V + LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: ELC
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: sylwek »

Mój moduł zasilanie (+) pobiera od światła cofania, a zbiorcze przyłącze masy jest poniżej lampy na śrubie. Jeśli potrzebujesz stałego (+) przed stacyjką, to w skrzynce bezpieczników wystaje wolny pin na szeroką wsuwkę. W wiązce lewej tylnej lampy (+) światła cofania podłączony jest czarno-szarym przewodem, masa to czarny przewód.
Jery
klubowicz
klubowicz
Posty: 1646
Rejestracja: 08 gru 2009, 14:42
Przebieg: 163000
Silnik: 1.3 IMA
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Pniów
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 43 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: Jery »

alvaro pisze:Mam pytanie odnośnie montażu czujników Valeo w wersji bez wyświetlacza.
Jak podłączyć tą całą elektronikę?

Dwa kabelki z centralki łączę z kabelkami z lewego leflektora - jaki kolor to ziemia a jaki "+"?
Zostaje jeszcze jeden kabelek oznaczony ACC ten najdłuższy... z instrukcji obrazkowej wynika, że ma iść gdzieś w okolice stacyjki... z czym to połączyć?
ACC to pewnie plus po stacyjce jak już Ci napisał emmer
natomiast jakie kolorki odpowiadają w twoim automacie za masę oraz zasilanie żąrówki światła cofania to Ci nie powiem

Kolorki masz w poście powyżej :ok)

Udanego montażu :zlośnik
Henia ;-) red milano
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: alvaro »

sylwku pisze:Mój moduł zasilanie (+) pobiera od światła cofania, a zbiorcze przyłącze masy jest poniżej lampy na śrubie. Jeśli potrzebujesz stałego (+) przed stacyjką, to w skrzynce bezpieczników wystaje wolny pin na szeroką wsuwkę. W wiązce lewej tylnej lampy (+) światła cofania podłączony jest czarno-szarym przewodem, masa to czarny przewód.
Nie bardzo wiem o którą wsuwkę chodzi :/
Poniżej zdjęcie.. 1. czy 2. ?
I jak to podłączyć.. trzeba znaleźć taką wsuwkę?
Obrazek
Awatar użytkownika
sylwek
klubowicz
klubowicz
Posty: 494
Rejestracja: 29 maja 2012, 21:56
Przebieg: 48000
Silnik: 1.4 8V + LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: ELC
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: sylwek »

alvaro pisze:Nie bardzo wiem o którą wsuwkę chodzi :/
Poniżej zdjęcie.. 1. czy 2. ?
I jak to podłączyć.. trzeba znaleźć taką wsuwkę?
Chodzi o złącze zaznaczone nr 2 (stały +). Ja stąd pobieram zasilanie do modułu haka.
A wsuwka, to inaczej "konektor" żeński 10 mm, do zaciśnięcia na przewodzie, razem z oprawką (brak na foto). Do nabycia w sklepach z częściami elektronicznymi, groszowa sprawa.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: alvaro »

Dzisiaj zabrałem się do instalacji czujników. Czerwony kabelek z centralki (+) do szaro-czarnego, czarny z centtralki do czarnego z reflektora (lewego).
Kupiłem tą wsuwkę do stacyjki, gość mówił niby, że to jest standardowa samochodowa ale widze że jest za mała. Podpiąłem więc "na krótko" kabelek różowy (ACC) pod stacyjkę do wystającego pinu. Niestety żadnego efektu nie ma... buczek nie wydaje dźwięku.
Nie wiem czy do dobrego pinu podpiąłem, bo na zdjęciu powyżej pod 2. jest chyba źle zaznaczone. Poniżej załącznik co do pinu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ENDRIU
klubowicz
klubowicz
Posty: 339
Rejestracja: 11 gru 2009, 10:51
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: ENDRIU »

alvaro zapłon miałeś włączony w czasie próby??
Awatar użytkownika
sylwek
klubowicz
klubowicz
Posty: 494
Rejestracja: 29 maja 2012, 21:56
Przebieg: 48000
Silnik: 1.4 8V + LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: ELC
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: sylwek »

Dokładnie ten pin. Z tego złącza biorę zasilanie na moduł haka.

Wracając do zasilania modułu czujników parkowania - mój nie potrzebował dodatkowego złącza (+) , bierze zasilanie (znikomy pobór prądu) z lampy tylnej, masa podłączona jest do zbiorczej masy na śrubie a nie do lampy. Jaki masz model modułu ? Bo przeglądając schematy Valeo to mają kilka różnic w podłączeniach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: alvaro »

Dziękuję pięknie za sugestie. Prawdopodobnie wszystko działa tylko sam głośniczek jest zepsuty... przemierzyłęm z tatą wszystko co jest możliwe i na beeperze nie ma przejścia.
Oprócz tego.. podpięcie czujników cofania pod stacyjką do tego wystającego pinu nie jest najlepszym rozwiązaniem gdyż nawet po wyłączeniu samochodu dalej podaje napięcie do czujników. Muszę poszukać innego mijsca które daje 12V tylko po włączeniu stacyjki.
Awatar użytkownika
afro
klubowicz
klubowicz
Posty: 142
Rejestracja: 09 kwie 2012, 12:47
Przebieg: 219999
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Mszczonów
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: afro »

alvaro pisze:Dziękuję pięknie za sugestie. Prawdopodobnie wszystko działa tylko sam głośniczek jest zepsuty... przemierzyłęm z tatą wszystko co jest możliwe i na beeperze nie ma przejścia.
Oprócz tego.. podpięcie czujników cofania pod stacyjką do tego wystającego pinu nie jest najlepszym rozwiązaniem gdyż nawet po wyłączeniu samochodu dalej podaje napięcie do czujników. Muszę poszukać innego mijsca które daje 12V tylko po włączeniu stacyjki.
alvaro Jeżeli beeper jest pojemnościowy to na nim przejścia nie będzie ( rezystancja jest bardzo duża ) co wcale nie oznacza że jest zepsuty . Co do plusa po kluczyku to chyba nie jest to takim dużym problemem żeby go znaleźć .
afro
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: alvaro »

a powiedzcie mi taka rzecz... wg instrukcji jakby z czujnikami bylo cos nie tak to powinien byc potrojny sygnal... a tu sygnalu zadnego nie ma... ewentualnie jakby wiazka od czujnikow byla niesprawna/odpieta tez powinien to beeper sygnalizowac.
Awatar użytkownika
afro
klubowicz
klubowicz
Posty: 142
Rejestracja: 09 kwie 2012, 12:47
Przebieg: 219999
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Mszczonów
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: Montaż czujników cofania

Post autor: afro »

chętnie bym Ci pomógl jak bys był w moich okolicach . Z tego co piszesz wnioskuje że nie za bardzo kumasz z tymi kabelkami co i jak. Może znasz kogos kto zajmuje się elekryką , elektroniką nie koniecznie samochodową to z łatwoscią to podłączy. Prawdopodobnie przyczyna nie działania jest banalna . Ostatecznie jedź do elekryka samochodowego , skóry nie zedrze.
afro
ODPOWIEDZ