Konserwacja

Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Konserwacja

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Na słupku środkowym jest okrągły korek, widać go po otwarciu drzwi. Żeby nie zalać w środku pasów konserwacją, wyciągnąłem je na max i okręciłem wokół zagłówka.
daro189
klubowicz
klubowicz
Posty: 491
Rejestracja: 15 sie 2010, 22:12
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Konserwacja

Post autor: daro189 »

Kuzyn_z_Sosnowca a ja chyba nie wyciągnąłem pasów, ale na ubraniach nie widziałem jeszcze śladów po tym specyfiku. linka po tym stała otwarta na oścież ok 2 dni w pelnym słońcu aby to wszystko przyschło i nie nawdychać się tego specyfiku, więc trzeba miec na uwadze również aspekty zdrowotne :)
a jeszcze jedno - mgiełka osiada na karoserii, co później może być trudne do usunięcia, więc zapobiegawczo należy ją przemyć olejem napędowym i dobrze zetrzeć. u nas nic złego po tej czynności się nie stało
Awatar użytkownika
damiano
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 17 gru 2012, 1:59
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Warszawa

Re: Konserwacja

Post autor: damiano »

Olejem napędowym? To na pewno bezpieczne dla lakieru? Sorry, że tak dopytuję, ale wolę mieć pewność.
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2150
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Konserwacja

Post autor: leszek1234 »

olej napędowy nie jest szkodliwy dla lakieru i to jest bardzo dobry pomysł. Tę samą funkcję spełni woskowanie karoserii ...a ładniej wyglada :ink Osobiście dzień przed konserwacją standardowo umyłem auto szamponem z woskiem, a ewentualne ślady po robocie zeszły bez większych problemów acetonem lub benzyną ekstrakcyjną (najlepiej przy użyciu ręczników papierowych, to idzie szybko bo się nie rozmazuje). A w ogóle to nie ma się czego bać, bo tych zabrudzeń jest naprawdę niewiele.
daro189
klubowicz
klubowicz
Posty: 491
Rejestracja: 15 sie 2010, 22:12
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Konserwacja

Post autor: daro189 »

sam byłem zaskoczony, bo miał w słoiku jakiś żółty specyfik i odrazu kazał nim przetrzeć cały samochód wraz z szybami. kilka szmatek i
potem przetarcie do sucha i profilaktycznie umycie szamponem. o dziwo lakier sie trzymał, a nawet błyszczał jak po pastowaniu :)
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Konserwacja

Post autor: alvaro »

Chłopaki, a to przed impregnacją Tectylem malowaliście to podkładówką i lakierem? Jakaś procedura likwidacji ognisk rdzy, czy profilaktycznie przejechaliście drucianką/papierem ściernym całe podwozie, potem odtłuszczenie i malowanie? Ja pewnie ten zabie będę wykonywał na wiosnę, bo teraz to już za późno ale chciałem zapytać, które części otwarte podwozia obmalować. Z profili zamkniętych mówiliście o progach - jakieś gumowe zaślepki (gdzie one są umiejscowione?), czy coś jeszcze?
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Konserwacja

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Drapać całe podwozie?, zniszczysz auto. Jak jest gdzieś rdza, to trzeba oczyścić i pomalować, np podkładem epoksydowym. Podwozie musi być czyste przed kładzeniem konserwacji. Jak wejdziesz pod auto to na pewno znajdziesz gumowe korki.
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 395 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: Konserwacja

Post autor: smak56 »

Kuzyn_z_Sosnowca pisze: Jak wejdziesz pod auto to na pewno znajdziesz gumowe korki.
Można się położyć wzdłuż auta ..... też będą widoczne :ok)
smak56
* * * *
Obrazek
daro189
klubowicz
klubowicz
Posty: 491
Rejestracja: 15 sie 2010, 22:12
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Konserwacja

Post autor: daro189 »

zaślepki w progach są łatwo widoczne, pozatym przy otwartych drzwiach widać gumowe zaślepki które łatwo wyjąć i przez nie pryskać.
cały spód był myty karcherem i gorącą wodą.
tam gdzie była rdza ( niewiele jej było ) to delikatnie papierem ściernym albo szczotką drucianą na wiertarce.
a i jakąś godzinę przed naniesieniem konserwacji każdy element metalowy został pomalowany farbą chlorokauczokową,a przy okazji również wewnątrz samochodu została profilaktycznie pomalowana podłoga, bo też pokazało się tam pare ognisk rdzy.
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Konserwacja

Post autor: alvaro »

daro189 pisze:a i jakąś godzinę przed naniesieniem konserwacji każdy element metalowy został pomalowany farbą chlorokauczokową,a przy okazji również wewnątrz samochodu została profilaktycznie pomalowana podłoga, bo też pokazało się tam pare ognisk rdzy.
Czyli tak:
- oczyścić z rdzy,
- umyć dokłądnie spód linki,
- pomalować całą linkę od spodu podkładem epoksydowym + chlorokauczukiem,
- pryskać całe podwozie z wyłączeniem tłumika i wydechu,
- odkręcić korki i Tectylem do prof. zamkn. spryskać progi i belkę koło pasów.

Mógłbyś zrobić parę zdjęć z malowania podłogi? Ściągałeś całą wyściółkę i malowałeś od wewnątrz podłogę? To też robć tectylem do prof. zamkniętych czy lepszy do tego tan Boll?
Co ile trzeba taką konserwację powtarzać?
daro189
klubowicz
klubowicz
Posty: 491
Rejestracja: 15 sie 2010, 22:12
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Konserwacja

Post autor: daro189 »

na poczatek umyć, potem bawić się z czyszczeniem rdzy.
tłumnik zdemotować aż do tej siatki, wszelkie osłony od przewodów zdemontować.
można bawić się w demontaż zbiornika paliwa, ale akurat u nas był pełny zbiornik i zrezygnowaliśmy z tego.
u nas było pryskane za pomocą kompresora, to w zasadzie tylnią belkę, amortyzatory na szybko posmarowałem chlorokauczukiem, jak coś pominiesz to nic złego się nie stanie.
całego spodu nie malowałem, bo konserwacja była robiona rok po zakupie i nie było takiej potrzeby. szkoda czasu.
jak sąsiad robił progi kompresorem, to miał specjalny przewód i wpuszczał go w profile, więc ciśnienie rozchodziło się do słupka.
nie wiem czy taki sam efekt będzie po zrobieniu tego sprayem.
siedzenia z przodu był zdemontowane na polecenie sąsiada, potem kilka plastików przy progu trzeba odkręcić i wyściółkę do góry. nie bawiłem się z demontarzem tych plastików przy ręcznym i przy drążku zmiany biegów, bo czas naglił. ile dało się ją podnieśc, to tam się zasmarowało dla świętego spokoju.
zdjęć nie posiadam a i zrobienie ich teraz to czasochłonne zadanie.
podłogę zwykłą podkładówką i chlorokauczukiem który jescze mi został, tectyl tylko do progów i na spód.
ogólnie polecono mi kupić tectyla, bo akurat sąsiad ma warsztat konserwacyjny i polecał tylko ten środek.
jak mnie pamięć nie myli, to zakupiłem po 10 litrów do zamkniętych i podwozia. koszt ok 600 zł z przesyłką z Lublina. Troszke zostało na "wszelki wypadek".
po tym co teraz widziałem po spodek to pewnie ta konserwacja przeżyje samochód, po dwóch latach nadal ma konsystencję takiej jakby żywicy na drzewie :) także z tym powtarzaniem to raczej wtedy, jak było coś robione z blachą. zdjęcia spod spodu zrobię jak będe w domu ;)
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Konserwacja

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Blacha jest ocynkowana, więc nie widzę potrzeby konserwacji w kabinie.
Pomaluj tam gdzie zeszlifujesz do metalu, po co resztę.
Konserwujesz miejsca narażone na erozje, uderzenia kamieni i tam gdzie może długo być wilgoć.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Konserwacja

Post autor: helletic »

Dokładnie moje zdanie jest podobne jak Kuzyna. Ocynk jest bardzo dobry w Linkach (jeżdżę z odrapanym nadkolem do gołej blachy od lipca 2012. Nawet sól na razie przegrywa starcie z ocynkiem). Przejrzyj spód podłogi, w razie otarć oczyść blachę benzyną ekstrakcyjną, zamaluj np. ocynkiem w sprayu i na to środek konserwujący również w sprayu. Wszystko kupisz np. w Praktikerze.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Konserwacja

Post autor: alvaro »

daro189 pisze:tłumnik zdemotować aż do tej siatki, wszelkie osłony od przewodów zdemontować.
Po co to wszystko demontować? Tłumik też psikać czy pod nim? Nie wystarczy tam nabryzgać z pistoletu?
daro189 pisze:można bawić się w demontaż zbiornika paliwa, ale akurat u nas był pełny zbiornik i zrezygnowaliśmy z tego.
E no aż tak przewrażliwiony nie jestem ;)
daro189 pisze:podłogę zwykłą podkładówką i chlorokauczukiem który jescze mi został
Podłogę od spodu auta czy od wewnątrz?
Dlaczego malowanie od wewnątrz też jest ważne, przecież tam żadne kamienie nie biją i woda tam też się nie zbiera?

Zastanawiam się nad tym czy nie ściągać nadkoli, przeczytałem na forum, że podobno Fiat zabezpieczył tylko to co widoczne dla oka z zewnątrz. Co o tym myślicie?

Co w końcu malować od spodu? Tunel środkowy i resztę po bokach też?
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Konserwacja

Post autor: helletic »

alvaro ilu ludzi, tyle opinii. Zamaluj tyle, żebyś czuł się komfortowo z własnymi myślami. Ja psiknąłem konserwą w sprayu tyle, co "na oko" mi wyglądało podejrzanie. Dosłownie otwór w podłodze po instalacji gazowej, jakieś tam otarcie po lewarku i tyle. Wykorzystałem końcówkę konserwy w sprayu po kumplu, także nawet nie kupowałem. Szósty rok pyknie we wrześniu a rudej nie widać pomimo braku konserwy.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
ODPOWIEDZ