Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

roberok92
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:05
Przebieg: 130000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: roberok92 »

Mam pytanie odnośnie przełącznika podnoszenia/opuszczania szyb od strony pasażera. Czy powinien on działać przy otwartych drzwiach jeśli kluczyk jest w pozycji zapłonu czy działa tylko wtedy gdy drzwi są zamknięte? Jeśli powinien działać w każdej sytuacji to podejrzewam przetarta wiązkę. :przykry
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: mwas »

Witaj przybyszu, miło że do nas zawitałeś...
Przycisk powinien działać w każdej pozycji drzwi,niezależnie, czy otwarte, czy zamknięte, więc najprawdopodobniej problemem będą przetarte przewody wewnątrz wiązki.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
roberok92
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:05
Przebieg: 130000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: roberok92 »

Wielkie dzięki za pomoc. Gościu od którego kupowałem kiedyś auto wciskał mi kit, że niby nie ma możliwości sterowania szybami gdy drzwi są zamknięte :)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: mwas »

roberok92 pisze: 31 gru 2017, 13:56 że niby nie ma możliwości sterowania szybami gdy drzwi są zamknięte :)
Zamknięte czy otwarte ? :pomysli Swoją drogą - niezły fantasta :lacha
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
roberok92
Nowy
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2017, 13:05
Przebieg: 130000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: roberok92 »

Przepraszam za pomyłkę, mówił iż przy otwartych drzwiach szyby nie działają :)
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: mwas »

To wygląda dokładnie tak: jeśli mamy przekręcony kluczyk (włączoną stacyjkę), to sterowanie szybami działa niezależnie, czy drzwi są zamknięte czy otwarte. Natomiast po zgaszeniu silnika można jeszcze sterować szybami, ale tylko przez kilka minut lub właśnie do momentu otwarcia którychś drzwi. Po otwarciu drzwi sterowanie szybami się wyłącza, może to o to mu chodziło ? :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
ENDRIU
klubowicz
klubowicz
Posty: 339
Rejestracja: 11 gru 2009, 10:51
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: ENDRIU »

mwas dokładnie jest tak jak to opisałeś ale chyba największą bolączką jest brak domykania szyb np. przy zamykaniu auta kluczykiem.W innych markach przytrzymanie przekręconego kluczyka w zamku drzwi powoduje podniesienie szyb oraz zamknięcie zamków.A u nas......no cóż.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: mwas »

Nad tematem automatycznego domykania szyb już kiedyś dywagowaliśmy i wychodzi na to, że w "uboższych" wersjach posiadających elektryczne szyby tylko z przodu (czyli w standardzie Dynamic) nie ma tej opcji bo nie mamy czujnika przeciążeniowego - mechanizm zabezpieczający, który powoduje przerwanie domykania szyby podczas napotkania na opór, czyli przeszkodę w postaci np dziecięcej ręki :ink Instrukcja wspomina o tej funkcji jako opcja (w wersjach "gdzie przewidziano") ale pewnie odnosi się to do Emotion. W tych system jest bardziej zaawansowany ale np nie mam pojęcia jak to aktywować :oj Można się próbować bawić w dokładanie dodatkowych modułów realizujących tą funkcję i może i nawet by to zadziałało w naszych Dynamic'ach, ale obawiam się, że mogłoby to doprowadzić do przeciążeń instalacji i awarii silniczków własnie z powodu braku tych ograniczników. Najlepszym przykładem braku tych ograniczników jest to, że szyby pasażera nie da się zamknąć dłużej przytrzymując przycisk zamykania szyby, czyli tak, żeby szyba zamknęła się sama :oj Tak czy inaczej, mi brak tej funkcjonalności w ogóle nie przeszkadza, praktycznie nie jeżdżę z otwartymi szybami :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
ENDRIU
klubowicz
klubowicz
Posty: 339
Rejestracja: 11 gru 2009, 10:51
Przebieg: 0
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: ENDRIU »

Tak tak oczywiście pamiętam ten temat byłem nawet bardzo blisko kupienia modułu odpowiedzialnego za domykanie szyb,niestety pomysł nie został zrealizowany i do tej pory jest tak jak fabryka dała.W moim przypadku ten gadżet był by bardzo przydatny no ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. :pivo
daro189
klubowicz
klubowicz
Posty: 491
Rejestracja: 15 sie 2010, 22:12
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 17 razy

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: daro189 »

Witam, mam taki dziwny problem w t-jecie.
Miałem uszkodzony przełącznik od podnoszenia lewej przedniej szyby. Płytka była uszkodzona ( co jest bardzo dziwne ), kupiłem przełącznik z active, przełożyłem moduł z przyciskami i wszystko było ok.
Natomiast teraz, bez dotykania przewodów / uruchamiania silnika, szyby działają bez zapłonu, podświetlenie przycisków cały czas działa. Ale nie zawsze, czasami nie chcą działać przez dłuższy czas.
Po rozmowie ze sprzedającym dowiedziałem się, że podczas montażu alarmu w carsewisie coś zrobili z kabelkami i aby załączyć moduł od szyb trzeba stuknąć w plastik przy rączce od pokrywy silnika. Chodź ten sposób nie zawsze działał.
W każdym bądź razie - w zależności od humoru napięcie raz jest, raz go nie ma, niezależnie od przekręcania kluczyka / odłączania masy / stukania w obudowe / itp.
Dlatego chciałbym zrobić pewne obejście - wziąć + z wiązki od regulacji lusterek, tak aby działało to tylko po przekręceniu kluczyka, bo na wiązce od lusterek tego problemu nie ma.
Pytanie do was - czy taka operacja ma sens? Które kable mogą odpowiadać za zasilanie modułów?
Odrazu dodam - nie mogę tego rozebrać z racji uszkodzonej ręki, dlatego szukam rozwiązania tymczasowego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: zibi186 »

Kolego , sytuacja którą opisujesz jest delikatnie mówiąc niebezpieczna - tak myślę . Napięcie pojawia Ci się i znika . . . W dodatku napięcie prosto z akumulatora - skoro działa niezależnie od zapłonu . . . Nie wiem , czy robienie obejścia bez wcześniejszego usunięcia awarii ma sens i pewnie nikt Ci na to nie odpowie . Moim zdaniem jeśli sam nie jesteś w stanie usunąć tego problemu , powinieneś skorzystać z pomocy kogoś kto da radę to opanować . . . Osobiście tak bym pewnie zrobił - bezzwłocznie ! Pozdrawiam 😁
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: Elektryczne podnoszenie/opuszczanie szyb przód

Post autor: mwas »

Dodam tylko, że zasilanie siłowników szyb tym samym przewodem co lusterka również nie jest dobrym pomysłem :oj Chodzi o obciążenie przewodów i ich przekrój. Siłowniki szyb ciągną sporo prądu i są tam stosowane grube kable. Nie sądzę, aby do zasilania lusterek również zastosowane przewody o tym samym przekroju. Takie rozwiązanie groziłoby przegrzaniem przewodów, w efekcie zwarcie i ryzyko powstania nawet pożaru :oj Tutaj nie ma co kombinować, tylko tak jak wspomina zibi186, rozwiązać problem kompleksowo :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
ODPOWIEDZ