Same się naprawiają światła?

sklodekxxx
Nowy
Nowy
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2018, 17:31
Przebieg: 270000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Same się naprawiają światła?

Post autor: sklodekxxx »

:pomysli witam Panowie ostatnio zaświeciła mi się kontrolka przepalonej żarówki , znajomy widział jak jechałem i zadzwonił mi że nie świeci mi prawy stop , olałem to bo było zimno i padał deszcz ale po jakiś 5 dniach kontrolka przestała świecić a żaróweczka działa . Hehe kiedyś też miałem taką sytuację . Jakieś zwarcie ? Co to może być?
Morfus
Posty: 103
Rejestracja: 29 lis 2016, 19:01
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: Morfus »

Ja mam tak czasami teraz z postojówką w tylnej lampie, ustępuje po puknięciu klosza - obstawiam brak dobrego kontaktu. Sprawdzę to na wiosnę
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: zibi186 »

Żarówka która się " kończy " - przepala się w niej drucik wolframowy - właśnie tak robi 😅 pojawia się przerwa na druciku, po czym końcówki pod wpływem zwarcia znow się łączą i jeszcze jakiś czas świecą . Ale to oznaka bliskiego końca żarowki . Chyba że sama żarówka nie ma z tym nic wspólnego, a np , zawinił styk w oprawie?
Pozdrawiam 😉
Szczypior
klubowicz
klubowicz
Posty: 818
Rejestracja: 03 lut 2018, 1:06
Przebieg: 170000
Silnik: 1,3 mjet
Rocznik: 2007
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: Szczypior »

Oczysc styki w lampie.
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: zibi186 »

Szczypior pisze: 12 sty 2019, 17:21 Oczysc styki w lampie.
I jeśli żarówka będzie już okopcona od środka to przy okazji wymień ją 😁
Lexa
klubowicz
klubowicz
Posty: 43
Rejestracja: 13 lut 2019, 15:21
Przebieg: 100000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Odesa
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: Lexa »

zamien lampe
mkailodz
klubowicz
klubowicz
Posty: 30
Rejestracja: 26 lut 2020, 20:34
Przebieg: 55555
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2010
Podziękował: 7 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: mkailodz »

Miewałem podobny problem, jest on bardziej rozbudowany. Co jakiś czas świeciła mi się kontrolka, problemem było prawe tylne światło postojowe, ok 4-5 razy taka sytuacja wystąpiła. Uderzenie w klosz wystarczyło, jednak potem umarła już na amen, została więc wymiana i męczarnia z nakrętkami. Ciekawe jest za to z przodu, lewy reflektor, żarówka mijania. Raz przestał mi świecić, nie zaświeciła się kontrolka, wystarczyło uderzyć. Drugi raz nie świeci, tym razem już będę musiał żarówkę wymienić. Dziwne jest natomiast to, że niedawno wymieniałem żarówki podświetlenia panelu klimatyzacji, po ok. miesiącu prawa strona mi się przepaliła, chociaż jak tam znowuż uderzyłem to chwilę świeciło. Ja rozumiem, że Fiaty "mają duszę" i makaron spaghetti zamiast okablowania, ale to już przestaje się robić śmieszne. Pytanie jest takie: czy jest to seria przypadków, czy gdzieś faktycznie coś się z przewodami dzieje, typu brak masy albo spięcia? Nie chce mi się kupować 8 żarówek H7 na zapas.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: helletic »

Sprawdź ładowanie alternatora. Być może masz za duże napięcie i dlatego przepala Tobie żarówki w Linei.
14,5 V bez obciążenia, to taki max w sumie. Powyżej tej wartości będą się właśnie przepalały żarówki.
Warto wiedzieć, że światła mijania, drogowe, przeciwmgłowe przód i chyba jeszcze jakaś żarówka - nie jest monitorowana przez bodycompa.
Żarówki w podswietleniu nawiewów wymieniłeś obie? Bo jak tylko przepaloną, to nic dziwnego, że za chwilę przepaliła się i druga :ink

Co do nakrętek w tylnych lampach, polecam wymienić je na tzw. "motylki" :ink . Z nimi odkręcenie tylnej lampy, to formalność :luzak
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
mkailodz
klubowicz
klubowicz
Posty: 30
Rejestracja: 26 lut 2020, 20:34
Przebieg: 55555
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2010
Podziękował: 7 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: mkailodz »

No ja nie wiem, który Massimo, czy właściwie Kemal, wpadł na to, aby umieścić tam nakrętki z... uszczelką. Wyłem z bólu, jak to odkręcałem, niestety nie posiadam długiej nasadki. Motylki to dobra sugestia, chyba się w nie zaopatrzę. Dobrze też wiedzieć, że przód lamp nie jest monitorowany przez bodycompa. Co do ogólnie pojętej elektryki, miałem też problem z ekranem komputera pokładowego, ze dwa razy mi się nie załączył. Zgaszenie pojazdu, zamknięcie z pilota, otwarcie, odpalenie - i działa. Ostatnia rzecz, jaką zauważyłem, to jak załączają się światła w środku pojazdu, zawsze towarzyszy im dziwny dźwięk, tak jakby pstryknięcie.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: helletic »

W suficie są żarówki C5W, które mają dość długi wolfram rozciagnięty na dwóch słupkach. Skoro "pstrykają", to może faktycznie dostają nagłego strzała z za wysokiego napięcia :pomysli
Problem z niezapalającym się multiwyświetlaczem, także może być związany z bolączką, która przepala Tobie żarówki.
Zwykły multimetr pokaże co się dzieje z ładowaniem, jaki jest poziom napięcia :ok) . Trzeba wykluczyć pierwszy z potencjalnych problemów.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
mkailodz
klubowicz
klubowicz
Posty: 30
Rejestracja: 26 lut 2020, 20:34
Przebieg: 55555
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2010
Podziękował: 7 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: mkailodz »

Okej helletic bardzo Ci dziękuję za pomoc, jutro sobie na spokojnie sprawdzę.
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: helletic »

:pivo Nie ma problemu :pivo
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: zibi186 »

Efekt samonaprawiania się świateł wynika z tego , że przepalony wolfram pod wpływem napięcia i wstrząsu jakby zgrzewa się jeszcze raz , czasem dwa .Nie jest to żaden cud , tak się po prostu zdarza 😅 Oczywiście zmierzyć napięcie ładowania nie zaszkodzi 😅. Natomiast co się tyczy wyświetlacza nie jesteś kolego pierwszy z tym problemem . Już były przypadki na forum , raczej nie ma to nic wspólnego ze skokami napięcia . U mnie także podobne rzeczy ( bardzo rzadko , ale ) się zdarzają . I nie tylko u mnie 😊 zauważyłem , że zwykle miało to miejsce w porach roku o zwiększonej wilgotności - jesień , wiosna . Jeśli Ty w środku lata masz taki problem , to powiem tak - sprawdź dokładnie czy masz sucho pod dywanikami . Osobiście wożę pochłaniacz wilgoci - są dostępne teraz takie wielorazowego użytku - i odkąd to robię , problem z wyświetlaczem pojawia się znacznie rzadziej . Dlatego myślę , że w grę może tu wchodzić wilgoć wlaśnie . Skoro wyświetlanie się przywraca , to myślę że żaden zimny lut . Coś takiego by powodowało coraz częstsze braki wyświetlania , aż do całkowitego zaniku , a u mnie jest odwrotnie 😊 Oczywiście nie musisz zgadzać się z tą moją teorią . Byli koledzy na forum , którzy z tego powodu wymieniali całe wyświetlacze . Zakup choćby kg ryżu i wrzucenie go w starej skarpecie pod fotel jest z pewnością tańszy . 😅. Wybór należy jednak do Ciebie . Pozdrawiam 😊
Ostatnio zmieniony 02 sie 2020, 0:11 przez zibi186, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: zibi186 »

mkailodz pisze: 01 sie 2020, 22:08 Motylki to dobra sugestia, chyba się w nie zaopatrzę.
Fabrycznie o ile pamięć mnie nie myli Linea była wyposażona w specjalny czarny plastikowy klucz do odkręcania tych nakrętek lamp między innymi :) znajdował się on w tej plastikowej wkładce w kole zapasowym , razem z lewarkiem i kluczem do kół . Może masz coś takiego w bagażniku ?? Ale nawet jeśli , to zdecydowanie motylki są najlepszą opcją 😊
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Same się naprawiają światła?

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Możesz kupić tani woltomierz władany do gniazda zapalniczki i monitorować napięcie na bieżąco.
ODPOWIEDZ