Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: temp »

Jeszcze tydzień temu pisałem jak się cieszę, że po niedawnym zakupie Linei nie mam żadnych typowych problemów opisywanych na forum. W międzyczasie wyczaiłem jednak pozrywany lakier na drzwiach od tych gum przy zawiasach (były już przycięte, ale ktoś to zrobił trochę za późno), a w ostatnią niedzielę pojawiło się coś dużo dziwniejszego. Jestem po kilku godzinach czytania Waszych postów i albo źle je interpretuję, albo mój problem jest jednak inny.
W zasadzie pierwszy raz od zakupu wyjechałem na taki większy deszcz, przejechałem przez kilka większych kałuż, dojechałem do parkingu lokalnego MM i zauważyłem, że podczas skręcania kół (ale tylko w momencie kręcenia kierownicą!) w aucie mniej lub bardziej (w zależności od asfaltu - im "lepszy", nowszy, równiejszy, tym bardziej, na drodze gruntowej prawie w ogóle) słychać taki dźwięk, który można by opisać jako coś pomiędzy kręceniem kołami po kopnym, świeżym śniegu (takie trzeszczenie) a właśnie dźwiękami z filmu Titanic, gdy statek tonął (takie jakby metaliczne naprężenia). Im wolniej jadę (np. przy manewrach parkingowych), tym lepiej to słyszę, ale i kręcenie wtedy intensywniejsze no i pewnie opory większe. Co ciekawe podobny dźwięk słychać podczas jazdy na wprost przy przejeżdżaniu przez jakieś dziury czy nierówności.
Zauważyłem też, że gdy ruszam autem po wielogodzinnym postoju, to też pierwszemu ruchowi kierownicy towarzyszy taki brzdękorezonans, mniej więcej jakby puszczała jakaś napięta blacha. Podobny sound miewałem w starszych autach przy ruszaniu gdy zastał mi się ręczny, ale tam dźwięk był oczywiście z tyłu, no a Lineę zostawiam na postoju tylko na biegu.
Dodam, że po zakupie założyłem na oryginalne alufelgi fabrycznie nowe zimówki Hankooka w nominalnym rozmiarze, ale na początku był spokój. I jako że nie mam wiedzy mechanicznej, prosiłbym o łapotologiczne wskazówki lub ewentualnie co mam zasugerować mechanikowi, do którego akurat jadę dziś wieczorem zostawić auto na wymianę rozrządu...
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Może być to http://www.lineaklubpolska.pl/viewtopic.php?f=37&t=700 tylko trzeszczenie na prostej trochę nie pasuje.
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2142
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 304 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: leszek1234 »

Przy jeździe na wprost łożyska amortyzatorów mogą trzeszczeć na niewielkich nierównościach drogi, gdy koła lekko myszkują. A poza tym sprawdź na podnośniku samo mocowanie, widoczne z góry pod maską silnika, czy śruby są dobrze przykręcone. Jeśli nie jesteś pierwszym właścicielem to może trzeba wziąć pod uwagę i to.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6929
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 940 razy
Kontakt:

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: mwas »

Stań w miejscu z odpalonym silnikiem na jakimś asfalcie, otwórz okno, zaciągnij ręczny i wysiądź z auta. Przez otwarte okno, jedną ręką ruszaj kierownicą a drugą rekę połóż na koło, lub jeśli sięgniesz, to na kolumnę (sprężynę). Jeśli będziesz czuł ewidentnie stuki na kole/sprężynie, to w ciemno wymieniaj podstawy amortyzatorów/poduszki kolumn/łożyska amortyzatorów (nazwa dowolna, do wyboru :lacha)
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5139
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 275000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 394 razy
Otrzymał podziękowań: 647 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: smak56 »

Podobny dźwięk wydają łączniki stabilizatorów. U mnie występowało to tylko po deszczu :pomysli .
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: helletic »

Łączniki właściwie przy każdej wymianie łożysk MacPhersona się wymienia, przez zardzewiałe nakrętki łączników. Nie u każdego, ale u mnie jakoś zawsze zapieczone (nie, nie smaruję ich i nie mam zamiaru :zlośnik )
Ja również sprawdził bym łożyska metodą podaną przez mwas'a. I jak się okaże, że są walnięte, to od razu zaopatrz się w łączniki. No i ja wymieniam obie strony za jednym zamachem. Po co 2x ustawiać zbieżność :ink
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
adamson
klubowicz
klubowicz
Posty: 2375
Rejestracja: 11 gru 2009, 19:46
Przebieg: 41000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2018
Lokalizacja: SW / Świętochłowice / O. S.
Podziękował: 338 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: adamson »

Też tak mam :smutny . Łożyska amortyzatorów sprawne, łączniki również i ogólnie zawias bez luzów. Trzeba z tym żyć, już mi się nie chce szukać przyczyn, po prostu mam dość :oj . Może na wiosnę zastanowię się nad wymianą prawego przedniego wahacza, bo ta prawa strona hałasuje jak tonący Titanic :zmieszany .
FIAT TIPO HB Lounge 1.4 T-jet 120 KM
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: temp »

Mhm, przeglądałem wskazany przez Kuzyna wątek, aczkolwiek nie wszystkie 14 stron :ink
Czyli jak rozumiem albo dokręcić (wersja optymistyczna), albo wymiana - i teraz pytanie czego dokładnie? Wszedłem na katalog Inter Carsu (mam tam spore zniżki), i albo jest mocowanie (poduszka), albo zestaw naprawczy (poduszka + łożysko). Jak rozumiem czeka mnie ten zestaw naprawczy + ewentualnie łączniki stabilizatora? I czy chodzi o górne mocowanie?
Awatar użytkownika
adamson
klubowicz
klubowicz
Posty: 2375
Rejestracja: 11 gru 2009, 19:46
Przebieg: 41000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2018
Lokalizacja: SW / Świętochłowice / O. S.
Podziękował: 338 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: adamson »

Tak, chodzi o górne mocowanie amortyzatora
Poduszki-gornego-mocowania-amortyzatora--lozysko-FIORINO-QUBO-LINEA-BIPPER.jpg
Zwróć uwagę, że jest strona lewa i strona prawa :ink .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
FIAT TIPO HB Lounge 1.4 T-jet 120 KM
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

temp

Post autor: temp »

No tak, właśnie wracam od mechanika, sam się chwycił za te sprężyny bez mojego podpowiadania, lewe mocowanie już ostro zmęczone, prawe trochę, oczywiście wymieniamy oba. Twierdzi, że zbieżności nie trzeba po tej operacji ustawiać :?
W IC mam sztukę oryginalną za 90 zł, chyba się nie ma co zastanawiać nad droższymi zamiennikami :ink
Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: Rafcio »

Po wymianie górnych mocowań amortyzatorów OBOWIĄZKOWO kontrola geometrii kół. Pare już łożysk dojechałem i za każdym razem geometria była rozjechana. Chyba że Ci nie zależy na oponach :ink
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: temp »

No dobra, i tak mój mechanik tego nie robi, więc jemu obojętnie :ink
Zastanawia mnie tylko, dlaczego stało się to tak nagle po tej przejażdżce w deszczu...? :oj Czy salon mógł to jakoś próbować zatuszować przed sprzedażą?
pogromcaslaskiej
klubowicz
klubowicz
Posty: 527
Rejestracja: 20 sie 2013, 22:35
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Tarnowskie góry
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: pogromcaslaskiej »

Poczekaj jeszcze chwile a wszystkie bolączki tego auta zaczną wychodzić,zawieszenie w Linei to skarbonka bez dna,zawieszenie w tym wynalazku mnie osobiście już doprowadza do śmiechu przez łzy,no chyba tylko Olcit był gorszy,oczywiście są tacy na forum co mają szczęście :siechu
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Fiat musi skrzypieć :)
W łożyskach była wilogć przyszedł mróz i straciły smarowanie. Padają z dnia na dzień, wieczorem jest wszystko dobrze, a następnego dnia rano masz stary tapczan.
Jeszcze kilka zimnych nocy i usłyszysz wahacze i pukające odboje. Ale nie jest to żadna skarbonka, taką dali gumę. Zrobi się ciepło i wszystko mija.
Awatar użytkownika
temp
klubowicz
klubowicz
Posty: 132
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:52
Przebieg: 108000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy
Kontakt:

Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...

Post autor: temp »

Sugerujesz, że jak będzie cieplej, to i te mocowania wahaczy umilkną? :pomysli
ODPOWIEDZ