Teraz jest 23 sty 2017, o 11:33

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...
PostNapisane: 13 gru 2016, o 11:55 
Swój
Swój

Postawił Piwo : 0 raz
Otrzymał Piw: 0 raz
Jeszcze tydzień temu pisałem jak się cieszę, że po niedawnym zakupie Linei nie mam żadnych typowych problemów opisywanych na forum. W międzyczasie wyczaiłem jednak pozrywany lakier na drzwiach od tych gum przy zawiasach (były już przycięte, ale ktoś to zrobił trochę za późno), a w ostatnią niedzielę pojawiło się coś dużo dziwniejszego. Jestem po kilku godzinach czytania Waszych postów i albo źle je interpretuję, albo mój problem jest jednak inny.
W zasadzie pierwszy raz od zakupu wyjechałem na taki większy deszcz, przejechałem przez kilka większych kałuż, dojechałem do parkingu lokalnego MM i zauważyłem, że podczas skręcania kół (ale tylko w momencie kręcenia kierownicą!) w aucie mniej lub bardziej (w zależności od asfaltu - im "lepszy", nowszy, równiejszy, tym bardziej, na drodze gruntowej prawie w ogóle) słychać taki dźwięk, który można by opisać jako coś pomiędzy kręceniem kołami po kopnym, świeżym śniegu (takie trzeszczenie) a właśnie dźwiękami z filmu Titanic, gdy statek tonął (takie jakby metaliczne naprężenia). Im wolniej jadę (np. przy manewrach parkingowych), tym lepiej to słyszę, ale i kręcenie wtedy intensywniejsze no i pewnie opory większe. Co ciekawe podobny dźwięk słychać podczas jazdy na wprost przy przejeżdżaniu przez jakieś dziury czy nierówności.
Zauważyłem też, że gdy ruszam autem po wielogodzinnym postoju, to też pierwszemu ruchowi kierownicy towarzyszy taki brzdękorezonans, mniej więcej jakby puszczała jakaś napięta blacha. Podobny sound miewałem w starszych autach przy ruszaniu gdy zastał mi się ręczny, ale tam dźwięk był oczywiście z tyłu, no a Lineę zostawiam na postoju tylko na biegu.
Dodam, że po zakupie założyłem na oryginalne alufelgi fabrycznie nowe zimówki Hankooka w nominalnym rozmiarze, ale na początku był spokój. I jako że nie mam wiedzy mechanicznej, prosiłbym o łapotologiczne wskazówki lub ewentualnie co mam zasugerować mechanikowi, do którego akurat jadę dziś wieczorem zostawić auto na wymianę rozrządu...

Zobacz profil   Przebieg:   53000   Silnik:   1.4 8V   Rocznik:   2007    

Tytuł: Re: Dźwięki przy skręcaniu jak z tonącego Titanica...
PostNapisane: 13 gru 2016, o 12:05 
Moderator
Moderator

Postawił Piwo : 214 razy
Otrzymał Piw: 204 razy
Może być to viewtopic.php?f=37&t=700 tylko trzeszczenie na prostej trochę nie pasuje.

Zobacz profil Prywatny album  Przebieg:   129000   Silnik:   T-Jet z gazem   Rocznik:   2009    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 12:52 
klubowicze
klubowicze

Postawił Piwo : 151 razy
Otrzymał Piw: 105 razy
Przy jeździe na wprost łożyska amortyzatorów mogą trzeszczeć na niewielkich nierównościach drogi, gdy koła lekko myszkują. A poza tym sprawdź na podnośniku samo mocowanie, widoczne z góry pod maską silnika, czy śruby są dobrze przykręcone. Jeśli nie jesteś pierwszym właścicielem to może trzeba wziąć pod uwagę i to.

Zobacz profil   Przebieg:   100000   Silnik:   1.4 16V Turbo + LPG   Rocznik:   2009    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 12:56 
Administrator
Administrator

Postawił Piwo : 243 razy
Otrzymał Piw: 327 razy
Stań w miejscu z odpalonym silnikiem na jakimś asfalcie, otwórz okno, zaciągnij ręczny i wysiądź z auta. Przez otwarte okno, jedną ręką ruszaj kierownicą a drugą rekę połóż na koło, lub jeśli sięgniesz, to na kolumnę (sprężynę). Jeśli będziesz czuł ewidentnie stuki na kole/sprężynie, to w ciemno wymieniaj podstawy amortyzatorów/poduszki kolumn/łożyska amortyzatorów (nazwa dowolna, do wyboru :lacha)

Zobacz profil Prywatny album  Przebieg:   140140   Silnik:   1.4 8v   Rocznik:   2007    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 14:42 
klubowicze
klubowicze

Postawił Piwo : 240 razy
Otrzymał Piw: 323 razy
Podobny dźwięk wydają łączniki stabilizatorów. U mnie występowało to tylko po deszczu :pomysli .

Zobacz profil Prywatny album  Przebieg:   196000   Silnik:   1.3 multijet   Rocznik:   2007    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 14:48 
Forum to jego świat
Forum to jego świat

Postawił Piwo : 349 razy
Otrzymał Piw: 228 razy
Łączniki właściwie przy każdej wymianie łożysk MacPhersona się wymienia, przez zardzewiałe nakrętki łączników. Nie u każdego, ale u mnie jakoś zawsze zapieczone (nie, nie smaruję ich i nie mam zamiaru :zlośnik )
Ja również sprawdził bym łożyska metodą podaną przez mwas'a. I jak się okaże, że są walnięte, to od razu zaopatrz się w łączniki. No i ja wymieniam obie strony za jednym zamachem. Po co 2x ustawiać zbieżność :ink

Zobacz profil   Przebieg:   153000   Silnik:   1.4 8V + LPG   Rocznik:   2007    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 14:58 
klubowicze
klubowicze

Postawił Piwo : 183 razy
Otrzymał Piw: 109 razy
Też tak mam :smutny . Łożyska amortyzatorów sprawne, łączniki również i ogólnie zawias bez luzów. Trzeba z tym żyć, już mi się nie chce szukać przyczyn, po prostu mam dość :oj . Może na wiosnę zastanowię się nad wymianą prawego przedniego wahacza, bo ta prawa strona hałasuje jak tonący Titanic :zmieszany .

Zobacz profil Prywatny album  Przebieg:   83700   Silnik:   1.4 8V   Rocznik:   2009    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 15:18 
Swój
Swój

Mhm, przeglądałem wskazany przez Kuzyna wątek, aczkolwiek nie wszystkie 14 stron :ink
Czyli jak rozumiem albo dokręcić (wersja optymistyczna), albo wymiana - i teraz pytanie czego dokładnie? Wszedłem na katalog Inter Carsu (mam tam spore zniżki), i albo jest mocowanie (poduszka), albo zestaw naprawczy (poduszka + łożysko). Jak rozumiem czeka mnie ten zestaw naprawczy + ewentualnie łączniki stabilizatora? I czy chodzi o górne mocowanie?

PostNapisane: 13 gru 2016, o 15:27 
klubowicze
klubowicze

Postawił Piwo : 183 razy
Otrzymał Piw: 109 razy
Tak, chodzi o górne mocowanie amortyzatora
Załącznik:
Poduszki-gornego-mocowania-amortyzatora--lozysko-FIORINO-QUBO-LINEA-BIPPER.jpg

Zwróć uwagę, że jest strona lewa i strona prawa :ink .

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Zobacz profil Prywatny album  Przebieg:   83700   Silnik:   1.4 8V   Rocznik:   2009    

Tytuł: temp
PostNapisane: 13 gru 2016, o 20:30 
Swój
Swój

No tak, właśnie wracam od mechanika, sam się chwycił za te sprężyny bez mojego podpowiadania, lewe mocowanie już ostro zmęczone, prawe trochę, oczywiście wymieniamy oba. Twierdzi, że zbieżności nie trzeba po tej operacji ustawiać :?
W IC mam sztukę oryginalną za 90 zł, chyba się nie ma co zastanawiać nad droższymi zamiennikami :ink

PostNapisane: 13 gru 2016, o 21:13 
Forum to jego świat
Forum to jego świat

Postawił Piwo : 167 razy
Otrzymał Piw: 113 razy
Po wymianie górnych mocowań amortyzatorów OBOWIĄZKOWO kontrola geometrii kół. Pare już łożysk dojechałem i za każdym razem geometria była rozjechana. Chyba że Ci nie zależy na oponach :ink

Zobacz profil Prywatny album  Przebieg:   73000   Silnik:   1.4 T-Jet + LPG   Rocznik:   2009    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 21:58 
Swój
Swój

No dobra, i tak mój mechanik tego nie robi, więc jemu obojętnie :ink
Zastanawia mnie tylko, dlaczego stało się to tak nagle po tej przejażdżce w deszczu...? :oj Czy salon mógł to jakoś próbować zatuszować przed sprzedażą?

PostNapisane: 13 gru 2016, o 22:17 
klubowicze
klubowicze

Postawił Piwo : 3 razy
Otrzymał Piw: 2 razy
Poczekaj jeszcze chwile a wszystkie bolączki tego auta zaczną wychodzić,zawieszenie w Linei to skarbonka bez dna,zawieszenie w tym wynalazku mnie osobiście już doprowadza do śmiechu przez łzy,no chyba tylko Olcit był gorszy,oczywiście są tacy na forum co mają szczęście :siechu

Zobacz profil   Przebieg:   72000   Silnik:   1.4 16v Turbo   Rocznik:   2008    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 22:30 
Moderator
Moderator

Postawił Piwo : 214 razy
Otrzymał Piw: 204 razy
Fiat musi skrzypieć :)
W łożyskach była wilogć przyszedł mróz i straciły smarowanie. Padają z dnia na dzień, wieczorem jest wszystko dobrze, a następnego dnia rano masz stary tapczan.
Jeszcze kilka zimnych nocy i usłyszysz wahacze i pukające odboje. Ale nie jest to żadna skarbonka, taką dali gumę. Zrobi się ciepło i wszystko mija.

Zobacz profil Prywatny album  Przebieg:   129000   Silnik:   T-Jet z gazem   Rocznik:   2009    

PostNapisane: 13 gru 2016, o 22:40 
Swój
Swój

Sugerujesz, że jak będzie cieplej, to i te mocowania wahaczy umilkną? :pomysli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona