[T-Jet] Błąd 1172

Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

[T-Jet] Błąd 1172

Post autor: Rafcio »

Mam pytanie. Wczoraj wyskoczyła mi kontrolka Check Engine i napis skontroluj silnik. Dzisiaj byłem u gazownika bo myślałem że coś z gazem ale mechanik podpiął się pod gniazdo diagnostyczne i wyskoczyła mu usterka 1172. Mówi że to nie jest związane z gazem. Usterkę wykasował i jak na razie już nie wyskoczyła ale czy ma może ktoś dostęp co to oznacza? Dzwoniąc do serwisu powiedzieli mi że oni kodami nie operują i zostałem w d...e, a w internecie dość skomplikowanie na ten temat piszą.
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: Błąd 1172

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

http://www.eksacom.ru/productlist/pages/FIAT.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Błąd 1172

Post autor: emmer »

oczywiście że nie operują. podjedź Pan, zapłać 150 zł za podpięcie pod kompa a my Panu powiemy że to błąd 1172. ehhhhh.

wychodzi na to że cos z mieszanką. ale zacznijmy od najprostszego: jak aku? a może umyłeś samochód i stał na dworze? tez tak miałem i jakiś czujnik sie zawiesił (po wykasowaniu nigdy błąd się nie pojawił)

z innego forum

P1172 dotyczy tylko wolnych obrotów lub obciażenia.
Opis tego błędu sugeruje sprawdzanie w kolejności
- fałszywe powietrze na dolocie, tor wydechowy
-sonda lambda ( np. brak grzania grzałki )
- cisnienie paliwa ( filtr przytkany w pompie)
- system paliwowy ( np. wtryskiwacze )
- mechaniczne uszkodzenia ( uszczelniacz gumowy cylindra, słabsze cisnienie w którymś cylindrze, podpalone zawory )
- no i na końcu uszkodzone ECU, mało prawdopodobne ale .

-- 12 gru 2012, o 10:37 --

no i czytam na necie, czytam i nie wykluczone że gazownik nie ma racji. może dotyczyć sondy lambda.
Awatar użytkownika
sylwek
klubowicz
klubowicz
Posty: 494
Rejestracja: 29 maja 2012, 21:56
Przebieg: 48000
Silnik: 1.4 8V + LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: ELC
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy

Re: Błąd 1172

Post autor: sylwek »

Najpierw niech gazownik dobrze wyreguluje skład mieszanki LPG (o ile tego już nie zrobił), chyba że błąd wyskakuje również na benzynie, to wtedy trzeba dalej szukać. W poniższym wątku z innego forum jest identyczna sytuacja i rozwiązanie.
http://autokacik.pl/showflat.php?Cat=0& ... art=1&vc=1
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6941
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 944 razy
Kontakt:

Re: Błąd 1172

Post autor: mwas »

sylwku pisze:W poniższym wątku z innego forum jest identyczna sytuacja i rozwiązanie.
http://autokacik.pl/showflat.php?Cat=0& ... art=1&vc=1
Wszystko fajnie, pytanie tylko, czy posiadamy takie same sterowniki i czy w naszym przypadku dany kod usterki oznacza dokładnie to samo, co w podanym linku :pomysli
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1846
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: Błąd 1172

Post autor: zibi186 »

Witam ! Nie powiem Ci dokładnie z czym masz problem. Mogę natomiast zasugerować kolejność postępowania . Jako że moja Linka nie jest pierwszym moim autem na gaz a kolejnym nauczyłem się jednego - w takim przypadku zawsze w pierwszej kolejności należy skontrolować prawidłowość pracy silnika na benzynie i dopiero gdy ta będzie bez zastrzeżeń udać się do gazownika na ewentualną naprawę, czy regulację . Powyższa kolejność może nie obowiązywać, jeśli gaz jest fabryczny ( nie mam z tym żadnych doświadczeń :) ) , jednak jeśli jest " doszczepiony " , to pozwoli to na uniknięcie kaskady wydatków . Mam nadzieję, że to coś pomoże . :) Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
sylwek
klubowicz
klubowicz
Posty: 494
Rejestracja: 29 maja 2012, 21:56
Przebieg: 48000
Silnik: 1.4 8V + LPG
Rocznik: 2008
Lokalizacja: ELC
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy

Re: Błąd 1172

Post autor: sylwek »

mwas pisze:
sylwku pisze:W poniższym wątku z innego forum jest identyczna sytuacja i rozwiązanie.
http://autokacik.pl/showflat.php?Cat=0& ... art=1&vc=1
Wszystko fajnie, pytanie tylko, czy posiadamy takie same sterowniki i czy w naszym przypadku dany kod usterki oznacza dokładnie to samo, co w podanym linku :pomysli
Słuszna uwaga :) Sugerowałem się tylko oznaczeniem cyfrowym 1172 wnioskując że błąd odczytany był też w Fiacie, za pomocą jakiegoś skanera. Bo jeśli idzie o same kody OBD2, to są one zdefiniowane i sterownik nie ma tu już (wstępnie) większego znaczenia. Kody z przedrostkiem P0, B0, C0, U0 są wspólne (np. P0172 - mieszanka bogata) dopiero kody z przedrostkiem P1, B1... są specyficzne dla danego producenta. Kwestia jeszcze w której grupie dany błąd wystąpił. P - silnik, C - ABS itd... Tak bynajmniej zrozumiałem z tabeli kodów OBD2.

Wracając do podejrzenia o LPG - łatwo i szybko można to zweryfikować - pojeździć troszkę na benzynce. I czy znowu zaświeci, czy nie.
Awatar użytkownika
Rafcio
Moderator
Moderator
Posty: 3747
Rejestracja: 08 gru 2009, 12:07
Przebieg: 106000
Silnik: 1.4 Turbo 120KM
Rocznik: 2013
Lokalizacja: Cieszyn
Podziękował: 365 razy
Otrzymał podziękowań: 200 razy

Re: [T-Jet] Błąd 1172

Post autor: Rafcio »

W poniedziałek byłem przy okazji w serwisie i poprosiłem aby sprawdzili mi ten kod bo znowu wyskoczył i gratisowo podłączyli linę pod kompa i zrobili wydruk błędu i okazało się że to wina składu mieszanki, z wydrukiem udałem się do gazownika i okazało się że mapa gazowa rozjechała się względem benzynowej. Zresetowali mapkę gazową i na nowo ustawili i jak na razie po przejechaniu 200km jest ok :jazda
A oto załącznik
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
OPEL ZAFIRA TOURER
1.4 Turbo 120KM Benzyna :jazda
ODPOWIEDZ