[1.4] Falowanie obrotów silnika

Awatar użytkownika
Staszek
klubowicz
klubowicz
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:57
Przebieg: 42000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2012
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: Staszek »

O to to to to! Dokładnie. Równie dobry przykłąd wpływu poboru prądu na silnik.
Za garaż dzięki ale chyba bym nie dokulał :)
Wracając do falowania: udało mi się dziś dzięki poruszeniu znajomych Teścia zostać zaproszonym do garażu przez miła starszą Panią. Okazało się, że to boks w garażu podziemnym, udało mi się tylko zdjąć filtr i "jelito gube" - stwierdziłem, że składam bebechy i jadę pod dom - nic tam w tym "garażu" nie było widać, do tego żadnych gniazdek, nawet zykłej lampy do której można by się zakraść ze "złodziejką" a oświetlenie pechowo rozmieszczone. Ale to wystarczyło, żeby "naprawić" samochód. W drodze powrotnej, można było piłować obroty, ściagać bebemki :zlośnik i wogóle bo sprawa falowania była przeszłością. Korzystając z dobrej pogody resztę zrobiłem pod domem. Rozebrałem, poczyściłem, i hula. Także potwierdzam tezę o odmach. Pozostał niedosyt bo bym chciał wiedzieć co się działo. W obu rzeczywiście był "majonez", ale w grubej, tej której samo ściągnięcie załatwiło sprawę nie było go wcale dużo, sama jego konststencja jest wystarczająco żadka aby minimalne ciśnienie wydmuchało go z odmy, nie miał prawa blokować przepływu. W cienkim przewodzie od kolektora było go więcej ale ten nie był w pierwszym podejściu ruszany a falowanie znikneło. Co niepokojące z odmy poleciała woda - nie gdy ją odłączyłem i oglądałem obracająć ale dopiero gdy czyścikiem wybierałem szlakę. Odma była drożna czyli tak jaby woda (całkiem sporo) była pod warstwą syfu??? i jego naruszenie dopiero ją uwolniło??? Pamiętajcie by oprócz samych przewodów wyczyścić króćce. W sumie do wykonania "naprawy" wystarczyły:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: emmer »

Czyli standard.
Awatar użytkownika
Staszek
klubowicz
klubowicz
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:57
Przebieg: 42000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2012
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: Staszek »

Dokładnie, ale strasznie mnie to nurtuje. W wątku jest kilka wyjaśnień ale choć wszystkie dobre to za żadne na razie nie dał bym istotnej funkcjonalnie kończyny. Wykluczam jedynie rozrząd bo i ma się to nijak a i każdy kto regulował rozrząd musiał zdjąć filtr i odczepić odmy - chyba, że robił mu to ginekolog z wieloletnim stażem przez wlew oleju (a zakład, że bez zdjęcia kopuły nie wszystkim da się pokręcić bo utknie hehe) - zatem usunął przyczynę jak i ja - przypadkiem.
Jak się skończy obecny etap "zimy" to znaczy ulewa to zamierzam odczepić jelito grube i zatkać "wonsz", jak nie wywoła falowania to zatkać "gwizdek" w komorze filtra zasysający z odm a i jak to nie pomoże to odmę kolektora.
Zatem do poczytania.
A na razie, jakby ktoś chciał to proszę o pomoc tu:
http://www.lineaklubpolska.pl/viewtopic.php?f=41&t=4085
Awatar użytkownika
Kuzyn_z_Sosnowca
klubowicz
klubowicz
Posty: 6771
Rejestracja: 09 gru 2009, 7:34
Przebieg: 145000
Silnik: T-Jet z gazem
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 293 razy
Otrzymał podziękowań: 404 razy

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: Kuzyn_z_Sosnowca »

Zatkać?
Awatar użytkownika
Staszek
klubowicz
klubowicz
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:57
Przebieg: 42000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2012
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: Staszek »

Tak, dokładnie.
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: smak56 »

Kuzyn_z_Sosnowca pisze:Zatkać?
Staszek szuka przyczyny. Skutki umiecie leczyć.
smak56
* * * *
Obrazek
Milosz
Nowy
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: 10 sty 2016, 21:42
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2007

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: Milosz »

Witam,
A jeśli wymiana kabli świec oraz czyszczenie przepustnicy nic nie pomogła tak jak w moim przypadku? Wymiana przepustnicy na nową?? Trochę kosztuję..a może gdzieś jest przebicie prądu koło przepustnicy..ręcę rozkładam nie wiem..
will
Moderator
Moderator
Posty: 3418
Rejestracja: 04 gru 2009, 20:04
Przebieg: 120000
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Markotów Duży
Podziękował: 140 razy
Otrzymał podziękowań: 90 razy

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: will »

Miłosz jeśli czyszczenie przepustnicy i odmy cienkiej i grubej nic nie dało a raczej nie i auto nie gaśnie, to odpuść sobie właściwej recepty nie ma ten silnik tak ma zrobi się cieplej problem zniknie. Możesz jeszcze zmienić olej np mobil 5W40 u mnie problem ustąpił może od tego nie wiem, a jeżdżę krótkie trasy po 10 km. Wymiana przepustnicy nic nie da.
LINEA 1.4 8V DYNAMIC
Astra K 1.4
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6946
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 948 razy
Kontakt:

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: mwas »

Jeśli czyszczenie odm nic nie daje, to pozostaje jeszcze adaptacja przepustnicy.
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
smak56
klubowicz
klubowicz
Posty: 5143
Rejestracja: 19 lis 2010, 15:17
Przebieg: 276000
Silnik: 1.3 multijet
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 396 razy
Otrzymał podziękowań: 649 razy

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: smak56 »

mwas pisze:Jeśli czyszczenie odm nic nie daje, to pozostaje jeszcze adaptacja przepustnicy.
Z tym, że Milosz w żadnym z postów nic nie pisze o czyszczeniu odm. Świece, kable, przepustnica. :oj
smak56
* * * *
Obrazek
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6946
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 948 razy
Kontakt:

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: mwas »

Heh, no przyjąłem, że jeśli czyszczenie przepustnicy to i odm :ink Jeśli odmy nie były czyszczone, no to wiadomo - na pierwszym miejscu porządne płukanie wężyków gumowych :ink
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Darcolo
klubowicz
klubowicz
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2013, 21:22
Przebieg: 156000
Silnik: 1.4 16V Turbo
Rocznik: 2009
Lokalizacja: okolice Krakowa
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: Darcolo »

Mój brat ma GP77KM- więc silnik ten sam i problem ten oczywiście tez się pojawił. Na szybko (i skutecznie) przepustnice można "przeczyścić" (czy raczej "rozruszać") następującą metodą: znaleźć pusty odcinek drogi, włączyć drugi bieg i jechać tak BEZ dodawania gazu ok 2 km, następnie można w czasie jazdy przyhamować solidnie, albo wybrać podjazd pod jakąś górkę (żeby przegimnastykować przepustnicę) a potem włączyć trójkę i bez dodawania gazu też przejechać się ze 2 kilometry. Do następnej zimy powinno pomóc. Sprawdzony patent.
Linea T-jet, 140kkm, 2009 r.
ed_hunter
Nowy
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2014, 17:50
Przebieg: 58926
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Rybnik

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: ed_hunter »

Witam

Jestem po naprawie w/w usterki. Falowanie zaczęło się po większych mrozach na koniec ubiegłego roku. Odmy podniszczone, popękane. Wymieniłem na nowe zakupione z metra, znikł zapach spalin z kabiny... Wymiana świec na nowe nic nie dała. Falowanie pozostało, niemniej jednak po wyczyszczeniu obydwu odm samochód odzyskał nieco mocy. Tyle dobrego, bo falowanie pozostało. Pokusiłem się na wymianę oleju, poprzedni Castrol Magnatec. Zmieniłem na Valvoline SynPower 5W40+ filtr Purflux LS910. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę!!! na razie od tygodnia spokój, samochód odzyskał pełnię mocy, obroty nie falują, odmy czyste.

Odradzam Castrola, zlany z silnika śmierdział jak przepalony olej z taniej smażalni ryb...;-/
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6946
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 98000
Silnik: 1.4 MultiAir 170 KM
Rocznik: 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 402 razy
Otrzymał podziękowań: 948 razy
Kontakt:

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: mwas »

ed_hunter pisze:Odradzam Castrola, zlany z silnika śmierdział jak przepalony olej z taniej smażalni ryb...;-/
A tyle razy mówiłem, żeby nie lać tego szuwaksu...
Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir 170 KM
Awatar użytkownika
Staszek
klubowicz
klubowicz
Posty: 66
Rejestracja: 28 sie 2013, 11:57
Przebieg: 42000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2012
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: [1.4] Falowanie obrotów silnika

Post autor: Staszek »

Więc test był, jak to w życiu bywa: po dwóch latach i samoistny. bananevil
Ale teraz miałem więcej czasu na stwierdzenie co następuje: mowa powyżej o dwóch odmach: grubej i cienkiej. Gruba to rzeczywiście odma - ma za zadanie odprowadzanie oparów produktów ropy naftowej i wszelkiego świństwa do niej dodawanego nad gardziel przepustnicy i tam doprowadzenie do ich wypalenia w procesie spalania. Niestety ktoś, kto projektował dysze podciśnieniową (to co w aerografie, gaźniku tworzy mieszankę) minął się z wiedzą bo tak wykonany ustrój powoduje najwyżej skapywanie zebranych zestalin na listek przepustnicy - i to są gluty, które tam znajdujemy.
Za falowanie odpowiada cienki przewód - tak na prawdę przewód ciśnieniowy czujnika. Ma on wyjątkowo idiotycznie dobrany kształt z dwoma 90cio stopniowymi załomami, które przy grubościennym przewodzie tworzą przewężenia sprzyjające zestalaniu się tego co potocznie nazywa się parafinami. Znajdują do niego drogę i naturalnie i z uwagi na fakt bliskiego umiejscowienia obu króćców. Niskie temperatury sprzyjają ich (parafin) krzepnięciu a oddalenie od silnika nie daje pokrzepienia od jego ciepła - stąd biały i brązowawy "miodek" w owym przewodzie powodujący zaburzenia pracy z uwagi na nieprawidłowe odczyty.
Lekarstwem jest przy wymianie przewodu (spęka prędzej czy później) dobrać "z metra" przewód cienkościenny i ułożyć go po mniej oszczędnej trasie bez załomów.
Tyle doktoratu.
Przy okazji "rozwiązałem" sprawę stolca mocującego filtr :zlośnik
Untitled.jpg
A po doznaniu odmrożeń ściągami i zakładam na jedną śrubkę:
Zdjęcie-0073.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ