[Inne] Olej

Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [Inne] Olej

Post autor: mwas »

No Castrola Magnatec'a też "przerobiłem"... potwierdzam - masakra, miałem podobnie jak Ty z tym olejem :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
robert75
klubowicz
klubowicz
Posty: 216
Rejestracja: 23 wrz 2015, 9:37
Przebieg: 178000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2008
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: robert75 »

Nawet za darmo tego nie chce. Całą zime czyściłem odme. MASAKRA.
mihau2104
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 05 paź 2017, 11:59
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2010
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: mihau2104 »

Witam, świeżo co kupiłem Linee 1.4 8V z przebiegiem 44 k km sama benzyna. Znalazłem pod maską kartkę z ostatniej wymiany oleju przy przebiegu 29 k km. Olej z kartki to Mobil 1 5w30 synthetic. Czy przy kolejnej wymianie mogę zastosować ten sam olej? Oraz mam jeszcze jedno pytanie. Jak dużo oleju trzeba kupić do wymiany? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [Inne] Olej

Post autor: mwas »

Witaj przybyszu... odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania są już na forum, wystarczy nieco się przyłożyć i poszperać :ink
Do Twojego silnika wchodzi 2.6 litra oleju. Jeśli wierzyć zawieszce w komorze silnika, to zalany jest "dziwnym" olejem, bo normalnie lejemy 5W40. Co do wyboru oleju, to co osoba to inne sugestie, warto się jednak trzymać zaleceń producenta, czyli normy Fiat podanej w instrukcji obsługi Twojego auta, biorąc pod uwagę rocznik auta.
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
mihau2104
Nowy
Nowy
Posty: 11
Rejestracja: 05 paź 2017, 11:59
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2010
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: mihau2104 »

Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [Inne] Olej

Post autor: mwas »

U mnie testów olejowych ciąg dalszy :luzak Ostatnio "przerobiłem" Motul'a. Na oleju X-CESS było całkiem nieźle, ale i tak silnik pobiera olej. Potem próbowałem X-CLEAN i tutaj niestety - okazało się, że ten olej nie jest przeznaczony do naszych silników sprzed 2010 roku i potwierdziło się to - silnik wciągał mi tego oleju baaaaardzo dużo :oj Do tego stopnia, że w trakcie eksploatacji, nie spuszczając oleju, zacząłem dolewać Liqui Moly 5W40 High Tech. No i zauważyłem poprawę, aczkolwiek to też jeszcze nie był właściwy olej do tego silnika.
Teraz wymieniam całkowicie na Liqui Moly Leichtlauf High Tech 5W-40 -> http://liquimoly.pl/index.php?option=co ... &Itemid=78
Według producenta olej w pełni odpowiada Selenii i jest zgodny z normami Fiat'a, które są podawane w naszych instrukcjach obsługi. Zaleję i zobaczymy. Jednakże, ponieważ silnik ma tendencję do zużywania oleju, postanowiłem potraktować go dodatkowo środkiem Liqui Moly Ceratec -> http://liquimoly.pl/index.php?option=co ... &Itemid=29
Producent zapewnia, że środek poprawia smarowanie, zmniejsza tarcie przez co przyczynia się do mniejszego zużycia silnika, zmniejszenia spalania oleju i takie tam. Umówmy się: w cuda nie wierzę i nawet nie myślę, że przybędzie konia czy dwa lub jakiego "niutka" - nie o to tutaj chodzi :ink Ale jeśli okaże się, że środek rzeczywiście spowoduje zmniejszenie zużycia oleju... no to będę w domu :luzak Tak więc jutro zalewam wszystko, pojeżdżę, i za jakiś czas dam znać, czy to cudo działa :ink
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
pogromcaslaskiej
klubowicz
klubowicz
Posty: 527
Rejestracja: 20 sie 2013, 22:35
Przebieg: 72000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Tarnowskie góry
Podziękował: 37 razy
Otrzymał podziękowań: 44 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: pogromcaslaskiej »

Kiedyś w toyocie dodałem ceramizera do skrzyni biegu,zmiana biegów po 1500km była lżejsza,biegi zaczęły wchodzić bez oporu
Awatar użytkownika
Sebek
klubowicz
klubowicz
Posty: 1247
Rejestracja: 04 sty 2014, 20:09
Przebieg: 100
Silnik: 1.0 Turbo
Rocznik: 2023
Lokalizacja: SWD
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: Sebek »

Taka ciekawostka zainteresował mnie olej Orlen Platinum MaxExpert C3 5w-40 bo tani i nasz polski :ink !!! Ale na opakowaniu pisze tylko "Syntetyczny" nie ma wzmianki jaki? Full Synthetic a może HC Syntheze? Dlatego wyskrobałem e-maila do Orlenu z zapytaniem jaki to dokładnie olej? Pani Martyna w odpowiedzi napisała:

Olej bazowy pochodzi z procesu katalitycznej hydroizomeryzacji
FSO 1500, SKODA FAVORIT lpg BRC, FIAT SIENA lpg BRC, RENAULT CLIO II dCi, FIAT LINEA lpg TARTARINI, RENAULT CLIO V, SKODA KAMIQ
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: zibi186 »

No to się Sebek dowiedzialeś 🤣🤣🤣😂😂
Kiedyś , chyba na forum alfy zagłębiłem się w ten temat . W efekcie dowiedziałem się że jakiś czas temu ( nie pamietam już który to był rok ) zmienily sie przepisy dotyczące właśnie tego , jaki skład musi mieć olej aby mógł nazywać sie syntetyczny . Pamietam , że ździwilem się ogromnie . Zawsze myślałem , że syntetyk to syntetyk i kropka . Guzik prawda ! :) jak znajdę ten artykuł to wrzucę :)
Awatar użytkownika
leszek1234
klubowicz
klubowicz
Posty: 2146
Rejestracja: 25 lis 2012, 19:32
Przebieg: 200000
Silnik: 1.4 16V Turbo + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: blisko Rybnika
Podziękował: 306 razy
Otrzymał podziękowań: 211 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: leszek1234 »

Brawo Sebek za dociekliwość. Ja ostatnio zdziwiłem się jak na opakowaniu śmietany 18% przeczytałem skład i ... nie było tam śmietany. Serwatka i olej palmowy !!! Słowa i nazwy otrzymują nowe znaczenia..
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: zibi186 »


Co powiecie o takim oleju ? Kolorek bursztynowy ! 😂
Awatar użytkownika
Sebek
klubowicz
klubowicz
Posty: 1247
Rejestracja: 04 sty 2014, 20:09
Przebieg: 100
Silnik: 1.0 Turbo
Rocznik: 2023
Lokalizacja: SWD
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: Sebek »

To nie olej, to syrop Klonowy :ryczy
FSO 1500, SKODA FAVORIT lpg BRC, FIAT SIENA lpg BRC, RENAULT CLIO II dCi, FIAT LINEA lpg TARTARINI, RENAULT CLIO V, SKODA KAMIQ
JanuszK
Nowy
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2015, 16:27
Przebieg: 153000
Silnik: 1.4 8V
Rocznik: 2011
Lokalizacja: Poznań

Re: [Inne] Olej

Post autor: JanuszK »

Mam problem.. W listopadzie wymienilem olej, jak zwykle w fiatowskim ASO. Zawsze wymieniam olej co 15-20 tys. km. Do tej pory wsz bylo ok, jednak teraz po praktycznie dwoch miesiacach od wymiany na komputerze wyswietlil mi sie komunikat - Niskie cisnienie oleju, silnik stop. Zdarzylo sie to przy gwaltownym zakrecie. Nie zapalila sie czerwona lampka oleju. Zgasilem silnik, chwile odczekalem i podjechalem na stacje benzynowa - kupilem litr oleju (shell 5w40, Seleni nie mieli, a nie chcialem jezdzic po miescie bez oleju i szukac) i dolalem go. Pan na stacji powiedzial mi, ze nie ma problemu, ze dolewam olej innej marki, najwazniejsze sa parametry oleju.
Czy rzeczywiscie to prawda? Nie musze sie martwic, ze cos mi sie stanie z silnikiem?
I drugie pytanie - co moze byc przyczyna, ze silnik zaczal mi brac olej? Na pewno mi nie wycieka - na noc auto jest w garazu, w dzien prakuje pod biurem zawsze w tym samym miejscu - nigdzie nie ma sladu po oleju.
Mam Fiata Linea, benzyna, rocznik 2011, 153 tys km przejechanych
Awatar użytkownika
mwas
Prezes
Prezes
Posty: 6935
Rejestracja: 15 lut 2010, 11:51
Przebieg: 218600
Silnik: 1.4 8v
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 401 razy
Otrzymał podziękowań: 943 razy
Kontakt:

Re: [Inne] Olej

Post autor: mwas »

Jaki dokładnie silnik ? 1.4 może być albo 8V albo T-Jet
Odnośnie oleju - to prawda. W razie konieczności można dolać olej innego producenta o tych samych parametrach, przy czym najważniejsze jest, aby był tej samej klasy lepkości, czyli np jak auto jeździ na 5W-40, to dolać też 5W-40. Ale z parametrów oleju to nie wszystko, bo są jeszcze normy producenta itp i najlepiej byłoby dolać olej, który spełnia takie same normy jak ten, którym zalany jest silnik. Jednakże, moim zdaniem nie do końca dobrze zrobiłeś, że od razu, w ciemno dolałeś litr oleju :oj Moim zdaniem powinieneś zrobić tak: zjechać na stację, wyłączyć silnik, odczekać tak z 10 minut i sprawdzić aktualny poziom oleju w silniku. Jeśli bagnet wykazałby, że jest "sucho", to wtedy dolewka. Jeśli okazałoby się, że poziom jest np. w połowie skali, to odpaliłbym silnik i zobaczył co się dzieje. Jeśli brak komunikatów, to jazda dalej. Nie sprawdzając poziomu oleju nie wiesz, na jakim poziomie był przed tą dolewką a przelać olej też jest niezdrowo dla silnika :oj
Linea Dynamic 1.4 8V '2007
Awatar użytkownika
zibi186
klubowicz
klubowicz
Posty: 1844
Rejestracja: 09 lis 2012, 3:19
Przebieg: 195000
Silnik: 1.4 T-jet + lpg
Rocznik: 2008
Lokalizacja: k / Pszczyny
Podziękował: 336 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy

Re: [Inne] Olej

Post autor: zibi186 »

Mwas dobrze prawi :) Zadajesz pytanie : co może być przyczyną , że silnik zaczął Ci brać olej . . . Ja odpowiedział bym pytaniem : skąd wiesz , że zaczął ? Fakt , że ubytek stwierdziłeś po mrugającej kontrolce z oliwiarką każe przypuszczać , że raczej nie zaglądasz do silnika bez wyraźnego powodu . A jeśli tak , to nie wiadomo czy Twój ubytek oleju to kwestia jednego zdarzenia , czy całego szeregu wypadków na przestrzeni x czasu . Moim zdaniem aby móc wyciągnąć jakieś wnioski w temacie powinieneś zacząć kontrolować stan oleju na bagnecie jeśli nie przed każdym , to przynajmniej co parę uruchomień silnika . Wówczas też będziesz mógł porównać czy ubytki masz przy spokojnej jeździe , przy szaleńczej czy też bez względu na styl jazdy . Powodów ubytku może być conajmniej kilka - w zależności też od wersji Twojego silnika , jak wspomnial Mwas. Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ