Wymiana filtrów LPG

Awatar użytkownika
Fish
klubowicz
klubowicz
Posty: 493
Rejestracja: 12 lut 2010, 18:31
Przebieg: 145000
Silnik: 1.4 16V T-Jet (LPG)
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Wymiana filtrów LPG

Post autor: Fish »

Zakladam temacik bo go nie ma. Chcialem sie podzielic swoim przemysleniem, ktore skutkuje tym ze zmieniam czestotliwosc wymiany filtrow na 20kkm.
Do tej pory robilem to co 10kkm ale uwazam, ze nie ma sensu, te filterki sa czyste, zalezy to pewnie od rejonu i stacji gdxie tankujemy. W moim rejonie gazik jest super i nie ma sensu, mimo ze to tanie robic tego za czesto. Jestem zwolennikiem wymian zalecanych ale zauwazylem, ze czesta wymiana nie sluzy calosci. W mojej instalacji zauwazylem, ze po kolejnej wymianie filtra fazy cieklej mam lekkie ulatnianie gazu przez srube zamykajaca filtr (zawsze sprawdzam szczelnosc po wymianie). Parownik mam Zavoli, nie wiem jak je w innych ale u mnie raz ze ciezko ta srube odkrecic a dwa od cxestego odkrecania wyrobila sie uszczelka przy podkladce do tej sruby, stad tez kolejny bodxiec wyluzowac z cxestotliwoscia.

Swoja droga ciekawe jakie Wy macie informacje na temat czestosci wymiany. Mnie powiedzial gazownik, ktory montowal instalacje ze co przeglad czyli 10kkm wymieniac fazy lotnej a cieklej co drugi przeglad czyli po 20kkm. Ja to robilem razem oba poniewaz ten cieklej kosztuje 3,50zl. Wiec sienie rozdabnialem.

Mam kumpla, ktory twierdzi ze jemu gazownik powiedzial odwrotnie, ciekly co 10 a lotny co 20. Wczoraj slyszalem od kuzxyna zony, ze jemu gazownik powiedzial ze wymieniac oba co 30kkm. No i badz tu czlowieku madry. Ciekawe jakie info Wy macie. Ja juz postanowilem doswiadczalnie, oba co 20kkm i koniec. Z olejem tez ostatnio przeszedlem z 10 na 15kkm (szkoda ze tak pozno). Cxesto wydsje sie ze producenci nabijaja nas w butelke.
<<FISH>>
Awatar użytkownika
Tomek
Moderator
Moderator
Posty: 6684
Rejestracja: 10 sty 2010, 21:26
Przebieg: 131000
Silnik: 1.4 V8 + LPG
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 320 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: Tomek »

W książeczce od instalacji mam napisane żeby co 15 kkm robić przegląd wraz z wymianą filtrów... ale dobiłem też raz do 20 kkm, i filtry nie były przesadnie zabrudzone.
Między 15 a 20 dla mnie jest jak w sam raz.
Awatar użytkownika
Sebek
klubowicz
klubowicz
Posty: 1247
Rejestracja: 04 sty 2014, 20:09
Przebieg: 100
Silnik: 1.0 Turbo
Rocznik: 2023
Lokalizacja: SWD
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: Sebek »

Instalacja TARTARINI producent zaleca wymianę w zależności od zaleceń producenta pojazdu. W przypadku używania samochodu przeważnie w przejazdach miejskich i z przebiegiem kilometrów rocznym mniejszym niż 15/20/30 tyś. km, konieczne jest wykonywanie przeglądu instalacji gazowej co 12 miesięcy.
FSO 1500, SKODA FAVORIT lpg BRC, FIAT SIENA lpg BRC, RENAULT CLIO II dCi, FIAT LINEA lpg TARTARINI, RENAULT CLIO V, SKODA KAMIQ
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: emmer »

ja według zaleceń wymieniam - jeden co 10.000 km a drugi co 40.000 km. koszt żaden a co 10.000 km ma sprawdzoną szczelność i ustawienia. pewnie dałoby się to podwoić. tylko po co mam żyć w niepewności? :)
Awatar użytkownika
martens24
klubowicz
klubowicz
Posty: 374
Rejestracja: 07 lut 2014, 13:22
Przebieg: 280000
Silnik: 1.4 16v Turbo
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: martens24 »

Ja akurat jutro jadę w ramach gwarancji dokonać pierwszego przeglądu instalacji lpg po 19 tyś km przebiegu. Prawdopodobnie będą wymieniane oba filtry. Nic złego się na razie nie dzieje Linka śmiga bezproblemowo.
MarcG
Nowy
Nowy
Posty: 19
Rejestracja: 12 wrz 2014, 12:50
Przebieg: 0
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: MarcG »

emmer pisze:ja według zaleceń wymieniam - jeden co 10.000 km a drugi co 40.000 km. koszt żaden a co 10.000 km ma sprawdzoną szczelność i ustawienia. pewnie dałoby się to podwoić. tylko po co mam żyć w niepewności? :)
Ze szczelnością to nie ma problemu, lpg tak śmierdzi, że w razie jakiejkolwiek nieszczelności wyczujesz nosem szybciej niż jakimikolwiek przyrządami :zlośnik
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: emmer »

to fakt, ale wolałbym sprawdzić na przeglądzie niż np w drodze na chorwację :)
Szpiegusek1
klubowicz
klubowicz
Posty: 183
Rejestracja: 23 mar 2014, 19:39
Przebieg: 152000
Silnik: 1.4 8V +LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Sławków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: Szpiegusek1 »

Ja wymieniam pomiędzy 10 a 20 tys km. Z reguły jak muszę coś wymienić w samochodzie

-- 19 października 2014, o 14:52 --

Ja wymieniam pomiędzy 10 a 20 tys km. Z reguły jak muszę coś wymienić w samochodzie
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: alvaro »

Witam, chcialem zapytać czy u mnie we filtrze fazy lotnej wszystko ok, mianowicie odkręciłem parownik, wyjąłem filtr a na dnie parownika był taki malutki namagnesowany bolec (zdjęcie), na ktorym osadzily sie jakies opiłki metalowe. Nie wiem czy to tak ma być? Normalnie leżał sobie luzem na dnie miseczki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: alvaro »

Czy po otearciu do filtra uklad trzeba jakoś odpowietrzyć, bo teraz nie moge jezdzic na gazie, caly czas mi przełącza na benzyne.
Awatar użytkownika
Fish
klubowicz
klubowicz
Posty: 493
Rejestracja: 12 lut 2010, 18:31
Przebieg: 145000
Silnik: 1.4 16V T-Jet (LPG)
Rocznik: 2008
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: Fish »

alvaro pisze:Witam, chcialem zapytać czy u mnie we filtrze fazy lotnej wszystko ok, mianowicie odkręciłem parownik, wyjąłem filtr a na dnie parownika był taki malutki namagnesowany bolec (zdjęcie), na ktorym osadzily sie jakies opiłki metalowe. Nie wiem czy to tak ma być? Normalnie leżał sobie luzem na dnie miseczki.
To jest filtr fazy cieklej nie lotnej. Nie trzeba nic odpowietrzac. Ja u siebie takiego bolca nie odnotowalem a wymienialem juz ze 4x. Podejrzewam, ze musiales zle dokrecic filtr albo podeszla uszczelka i nie trzyma cisnienia stad przelacza. Zdaza sie zle dokrecic. Ja zawsze sprawdzam czujnikiem i zdazaly sie wycieki a wydawalo sie ze zakrecone ok. Na srubie powinna byc tez uszczelka ale chyba ja widac na zdjeciu pod lbem. Ja bym na Twoim miejscu odkrecil, sprawdzil usadowienie uszczelki i dokrecil. No chyba ze odkrecajac uszkodzilo soe cos w parowniku.

Wysłane z mojego GT-I9192 przy użyciu Tapatalka
<<FISH>>
Awatar użytkownika
helletic
Moderator
Moderator
Posty: 2707
Rejestracja: 10 mar 2012, 0:21
Przebieg: 221000
Silnik: 1.6 16V + LPG
Rocznik: 2007
Lokalizacja: Szamotuły
Podziękował: 462 razy
Otrzymał podziękowań: 334 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: helletic »

alvaro pisze:Witam, chcialem zapytać czy u mnie we filtrze fazy lotnej wszystko ok, mianowicie odkręciłem parownik, wyjąłem filtr a na dnie parownika był taki malutki namagnesowany bolec (zdjęcie), na ktorym osadzily sie jakies opiłki metalowe. Nie wiem czy to tak ma być? Normalnie leżał sobie luzem na dnie miseczki.
Tak ma być. U mnie ten magnes jest luzem w filtrze fazy ciekłej. I właśnie służy do tego, by zbierać większe, metaliczne zanieczyszczenia.
Linea Dynamic 1.4 8V connection end...
Renault Scenic II 1.6 16V in progress :luzak
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: alvaro »

Podczas poprzednich operacji stan LPG w butli był niski, ale nie świeciła się rezerwa.
Najlepsze jest to, że po zatankowaniu gazu do pełna wszystkie problemy ustały.

Czy to możliwe że wskaźnik poziomu gazu (elektroniczny, "kropkowy") się rozkalibrował i po prostu miałem mało gazu?

-- 27 cze 2016, o 07:58 --

Dobre... ujechałem 130 km i znowu to samo... zatankowałem do pełna ale nic to nie dało... czekam na filtr FC, jak nie pomoże wymiana to chyba tylko gaziarz mnie czeka.
Awatar użytkownika
alvaro
klubowicz
klubowicz
Posty: 624
Rejestracja: 15 wrz 2010, 22:30
Przebieg: 205000
Silnik: 1.4 8v + LPG BRC
Rocznik: 2009
Lokalizacja: Brzeszcze/Babice
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: alvaro »

Bylem u gaziarza od BRC, przegladnal wszystko i powiedział że reduktor daje za male ciśnienie, na początku podejrzewał jego wymiane ale obyło się bez. Podkrecił ciśnienie na komputerze, popatrzył na mapy, coś tam powgrywał, wykasował błędy, przejechał się i impreza 20-sto minutowa 50 zl! Tak to można pracować!
Awatar użytkownika
emmer
klubowicz
klubowicz
Posty: 6032
Rejestracja: 08 gru 2009, 9:18
Przebieg: 32000
Silnik: 1.5
Rocznik: 2017
Lokalizacja: Białobrzegi
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowań: 120 razy

Re: Wymiana filtrów LPG

Post autor: emmer »

a gdybyś wiedział, że tyle będzie kosztowało, stracone nerwy, jazdy próbne itp to brałbyś się za to? :)
ODPOWIEDZ